PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielszczanie zdecydują co sfinansować w ramach budżetu obywatelskiego

  • PAP    19 marca 2014 - 20:05
Bielszczanie zdecydują co sfinansować w ramach budżetu obywatelskiego

- Spośród 107 propozycji bielszczanie wyłonią projekty, które zostaną zrealizowane w Bielsku-Białej w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Miasto przeznaczyło na ten cel 2 mln zł - powiedział w środę rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.
Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. W Bielsku-Białej idea ta realizowana jest po raz pierwszy.

Jak poinformował Tomasz Ficoń, bielszczanie złożyli ogółem 171 projektów. Niektóre ostatecznie wycofali, a część negatywnie zaopiniowała komisja weryfikacyjna, na czele której stał wiceszef rady miejskiej Jarosław Klimaszewski.

Spośród pozostałych 107 najwięcej - aż 39 - dotyczy rozbudowy infrastruktury miejskiej, w tym przebudowy dróg, chodników lub oświetlenia, ale także stworzenia psiego parku, gdzie można wyprowadzić swobodnie czworonogi bez zagrożenia dla przechodniów. 29 projektów zakłada modernizację i rozbudowę obiektów sportowych oraz tras spacerowych. Pomysły dotyczą też promocji kultury, zwiększenia bezpieczeństwa w Bielsku-Białej i poprawy stanu środowiska naturalnego.

Czyaj też  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Bielszczanie zaproponowali m.in. budowę nowego skateparku, ścieżek rowerowych w górach i hali sportowej do uprawiania ekstremalnych sportów, jak BMX, freestyle MTB, downhill czy parkour. Jednym z pomysłów jest stworzenie "Akademii Piosenki 50+", która ma na celu integrację środowiska 50-latków poprzez cykliczne spotkania z piosenką turystyczną.

Mieszkańcy zaproponowali m.in. także odrestaurowanie zabytkowej nekropolii ewangelickiej i stworzenie na jej terenie Parku Pamięci, sfinansowanie wzniesienia obelisku upamiętniającego istniejący podczas wojny niemiecki obóz przejściowy dla Polaków. Celem jednego z projektów jest uatrakcyjnienie poprzez organizację festynu obywatelskiego obchodów świąt państwowych, by bielszczanie chętniej brali w nich udział.

Głosowanie odbędzie się między 7 i 11 kwietnia. Udział będzie mógł w nim wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Otrzyma pulę 10 pkt., które może przyznać preferowanym projektom. Głosowanie zostanie przeprowadzone listownie, osobiście w jednym z wyznaczonych punktów lub elektronicznie za pomocą strony internetowej.

Idea budżetu obywatelskiego powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce realizuje go już przeszło 50 miast. Pierwszym był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: