PARTNER PORTALU
  • BGK

Biorą 100 mln zł z Banku Rozwoju Rady Europy

  • PAP    27 lipca 2011 - 15:45
Biorą 100 mln zł z Banku Rozwoju Rady Europy

Samorząd Katowic zaciągnie 100 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE). Pieniądze będą przeznaczone na inwestycje związane z przebudową śródmieścia. W środę na zaciągnięcie kredytu zgodziła się katowicka Rada Miasta.
Jak mówił podczas środowej sesji prezydent Katowic, Piotr Uszok, pieniądze z kredytu zasilą przede wszystkim prace związane ze stworzeniem dojazdów do nowego dworca kolejowego i pobliskiej galerii handlowej, przebudową linii tramwajowej w centrum oraz przykryciem na nowo koryta płynącej przez śródmieście rzeki Rawy.

W wieloletnim planie inwestycyjnym miasta założono, że w latach 2010-2013 Katowice zaciągną kredyty łącznej wartości 500 mln zł. Dotychczas podpisano dwie umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, na łączną kwotę blisko 400 mln zł. 100-milionowy kredyt z BRRE będzie uzupełnieniem zewnętrznych środków na inwestycje, niezależnie od środków unijnych.

"Podpisanie tej umowy jest absolutnie kluczowe dla miasta; mamy wszystkie zgody, rada administracyjna banku zatwierdziła ten kredyt; żebym mógł go podpisać, potrzebna jest uchwała Rady Miasta" - przekonywał w środę radnych prezydent Katowic (oceń działania Piotra Uszoka).

Łączny koszt inwestycji, które częściowo będą sfinansowane z kredytu BRRE, to ok. 280 mln zł. Chodzi m.in. o zmianę położenia linii tramwajowych na Rynku i przylegających ulicach (tory znikną z ulicy Pocztowej, a na Rynku będą przesunięte), stworzenie tzw. wschodniego węzła komunikacyjnego (chodzi m.in. o dojazd do nowego dworca) oraz prace związane z przebiegiem przepływającej pod ziemią Rawy, a także uporządkowanie odcinka rzeki w centrum, który nie jest przykryty.

Kredyt z BRRE ma być przyjmowany do budżetu Katowic w trzech transzach w latach 2011-2013, a okres spłaty obejmie lata 2011-2030, przy rozłożeniu spłaty każdej transzy na 14 rat kapitałowych i rozpoczęciu spłaty do końca czwartego roku po jej udzieleniu.

Kredyt udzielany jest bez gwarancji majątkowych. W zamian miasto zobowiązane zostanie do utrzymania dobrej kondycji finansowej, aby można było wypełniać zobowiązania wynikające z obsługi zadłużenia - chodzi o utrzymanie ratingu długoterminowego zadłużenia na dotychczasowym poziomie oraz utrzymanie nadwyżki operacyjnej brutto na poziomie gwarantującym spłatę zobowiązań.

Wcześniejsze kredyty, zaciągnięte przez władze Katowic w Europejskim Banku Inwestycyjnym, przeznaczone są m.in. na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wspomagają też modernizację budynku przy ul. Młyńskiej 1 (dawny Dom Prasy), remont sali teatralnej i elewacji katowickiego Pałacu Młodzieży oraz budowę domu kultury w dzielnicy Dąb.

Również środki na przebudowę strefy śródmiejskiej samorząd początkowo planował pozyskać z EBI, jednak ponieważ bank ten woli raczej wspierać inwestycje mogące w przyszłości przynosić zyski, rozpoczęto poszukiwanie innych źródeł kredytu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.