PARTNER PORTALU
  • BGK

Błaszczak: Utworzenie województwa warszawskiego dobrym rozwiązaniem. Warszawa zawyża wskaźniki unijne

  • PAP/AT    21 stycznia 2016 - 09:50
Błaszczak: Utworzenie województwa warszawskiego dobrym rozwiązaniem. Warszawa zawyża wskaźniki unijne
(Mariusz Błaszczak, fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

• Szef MSWiA uważa, że wyłączenie Warszawy z województwa mazowieckiego byłoby rozsądnym rozwiązaniem.
• Warszawa zawyża wskaźniki unijne
• Decyzja w sprawie województwa warszawskiego jeszcze nie zapadła.
"Sprawa dotyczy tego, że Warszawa zawyża wskaźniki unijne, ze względu na to, że się rozwija, ma niskie bezrobocie, wysokie przychody. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które zostało zrealizowane w wielu państwach zachodniej Europy, jest wyłączenie stolicy z województwa" - powiedział Błaszczak w RMF FM. "To jest bardzo rozsądne rozwiązanie, bo zaraz się okaże, że województwo mazowieckie będzie miało ograniczony dostęp do funduszy unijnych; a chcemy, by fundusze były wykorzystywane szczególnie tam, gdzie są niezwykle potrzebne" - podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Zastrzegł jednak, że "nie ma takie decyzji". Dopytywany czy jest to jakiś plan, projekt; powiedział, że "jest to projekt". "Jest wiele możliwości rozwiązania tej sprawy, jest też taka możliwość, która dotyczy wyłączenia Warszawy pod względem statystycznym, a więc w ramach jednostek statystycznych można wyłączyć Warszawę, nie zmieniając granic" - dodał.

Ostatnio dyskusję w tej sprawie wywołał wpis na Twitterze marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza - z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski" - napisał marszałek. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił, że rząd Beaty Szydło nie pracuje nad podziałem Mazowsza.

Szef MSWiA, pytany o ewentualne nowe wybory samorządowe, zaznaczył, że jest to problem innego rodzaju. "Prawdopodobieństwo szybkich, nowych wyborów samorządowych jest bardzo nikłe ze względu na to, że oznaczałoby to kolejne zmiany. Nie ma możliwości, żeby je przeprowadzić w sposób bardzo szybki. Ale też nie ulega wątpliwości, że wynik wyborów z 2014 r., w naszej ocenie, nie odzwierciedla preferencji wyborczych" - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-22 10:53:04

    Rozdrabnianie administracyjne, to szkodliwe rozumowanie. Przestańmy liczyć na pomoc Zachodu. Jeśli Warszawa rozwija się, to Siedlce mogą z tego skorzystać, jeśli w ich Uniwersytecie (podobnie jak w innych) zaczną zajmować się rozwojem gospodarczym, czyli innowacyjnością, z wykorzystaniem potencjału ...Warszawy. Na razie zajmują się produkowaniem dyplomów, bo tak było w PRL-u i tak jest nadal. To są rzeczywiste problemy do rozwiązywania.  rozwiń