PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 160 mln deficytu budżetowego w świętokrzyskim

  • PAP    28 grudnia 2012 - 17:14
Blisko 160 mln deficytu budżetowego w świętokrzyskim

W 2013 r. dochody województwa świętokrzyskiego osiągną 660,1 mln zł (o 64 mln zł mniej niż planowane w 2012 r.), a wydatki 820 mln zł (o 35 mln zł mniej niż w br.); deficyt wyniesie około 159,9 mln zł - przewiduje budżet, przyjęty przez radnych w piątek.
Skarbnik województwa świętokrzyskiego Maria Fidzińska-Dziurzyńska, przedstawiając projekt budżetu podkreśliła, że region będzie mieć do dyspozycji o ponad 45 mln zł mniej ze środków unijnych, spadną także o 14,2 mln zł dochody z podatku PIT i CIT.

"W budżecie są zagwarantowane są pieniądze na inwestycje, szczególnie z dofinansowaniem unijnym. Na wydatki związane z finansowaniem programów i projektów Unii Europejskiej będzie przeznaczone 510,2 mln zł. Największe pieniądze będą wydane na łączność i transport. Oszczędności będą dotyczyć w największym stopniu administracji publicznej i ochrony zdrowia" - relacjonowała skarbnik województwa.

Wśród największych inwestycji zaplanowanych na 2013 r. znalazły się: budowa mostu w Połańcu (łączne nakłady 175,9 mln zł), rozbudowa dróg wojewódzkich nr 776 oraz nr 786 (ponad 320 mln zł), budowa szerokopasmowej sieci internetowej w ramach Programu Polska Wschód (ponad 233 mln zł) oraz zakup taboru kolejowego za 130 mln zł.

Radni rządzącej w regionie świętokrzyskim koalicji PSL - PO podkreślali, że budżet jest szyty na miarę okresu spowolnienia gospodarczego, a oszczędności dotyczą przede wszystkim inwestycji i wydatków majątkowych, które można przełożyć w czasie.

Radni opozycyjnego PiS zarzucali brak pieniędzy na rozwiązanie problemów wojewódzkich szpitali oraz złe planowanie wydatków unijnych. Klub SLD, który nie jest w koalicji rządzącej regionem, podkreślił jednak walory "ostrożnie zbudowanego budżetu na 2013 r.".

Ostatecznie budżet województwa świętokrzyskiego przyjęty został głosami 18 radnych - PO, PSL i SLD, przy 7 głosach przeciwnych radnych PiS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.