PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 600 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Krakowa 2017

  • PAP/EM    3 kwietnia 2017 - 16:58
Blisko 600 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Krakowa 2017
Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2018 r. (Fot. Katarzyna Stefanik / krakow.pl)

587 projektów - o 24 mniej niż przed rokiem - zgłosili mieszkańcy Krakowa w czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie będzie trwało od 17 do 30 czerwca.
• W kategorii zadań ogólnomiejskich zgłoszono 236 projektów, a w kategorii zadań dzielnicowych - 351.

• Wśród pomysłów wciąż dominują projekty dotyczące infrastruktury oraz zieleni.

• Lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie, będzie znana 12 czerwca, a samo głosowanie zaplanowano od 17 do 30 czerwca.

Tegoroczny budżet obywatelski Krakowa to: 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach.

W kategorii zadań ogólnomiejskich zgłoszono 236 projektów (20 więcej niż przed rokiem i 66 więcej niż dwa lata temu), a w kategorii zadań dzielnicowych - 351. "Interpretujemy to w ten sposób, że coraz większe jest zainteresowanie sprawami ważnymi w skali całego miasta" - mówił Kośmider. "Zadaje to też kłam teorii, że budżet obywatelski powinien być rozstrzygany tylko na poziomie dzielnic" - dodał.

Wśród pomysłów wciąż dominują projekty dotyczące infrastruktury (26 proc., choć - jak podkreślają urzędnicy - z roku na rok jest ich mniej) oraz zieleni (17 proc.). Ponad jedną piątą stanowią propozycje, które są kontynuacją działań finansowanych już wcześniej z budżetu obywatelskiego Krakowa bądź projekty, które pomysłodawcy ponawiają, licząc, że tym razem zyskają one więcej głosów.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zdradził, że najstarsze osoby zaangażowane w budżet obywatelski to 88- latka i 87-latek.

Autorzy projektów mają teraz czas na dostarczenie list poparcia (minimum 15 podpisów), a do końca maja urzędnicy będą weryfikować zgłoszenia pod względem formalnym.

Lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie, będzie znana 12 czerwca, a samo głosowanie - tradycyjne na kartach i internetowe - zaplanowano od 17 do 30 czerwca.

Zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego zwycięskie projekty, których lista będzie znana do 31 lipca, zostaną zrealizowane w 2018 r., obecny rok będzie poświęcony na ich przygotowanie.

Jak poinformował Andrzej Kulig, do tej pory zrealizowano ponad 150 projektów zgłoszonych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego. Nie udało się sfinalizować trzech zadań z 2014 r, dwudziestu z 2015 r., a zgłoszone w zeszłym roku są jeszcze realizowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.