PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 700 propozycji w budżecie obywatelskim Krakowa

  • JS    5 kwietnia 2018 - 21:36
Blisko 700 propozycji w budżecie obywatelskim Krakowa
W 2018 r. najwięcej projektów złożyli mieszkańcy dzielnic: Podgórze, Prądnik Biały i Dębniki, a najmniej mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich (Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Blisko 700 propozycji zgłosili krakowianie w budżecie obywatelskim miasta. W tym roku prym przejęły zadania z zakresu infrastruktury.
Nowe metody promocji okazały się bardzo skuteczne, wyraźnie wzrosła liczba wnioskodawców w grupie wiekowej 16-25 lat, a najbardziej cieszy chyba to, że krakowianie złożyli najwięcej propozycji zadań w pięcioletniej historii budżetu obywatelskiego w mieście, bo aż 678 projektów.

– Tak wysoka liczba złożonych wniosków to niewątpliwy sukces mieszkańców Krakowa – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Projekty w ramach V edycji budżetu obywatelskiego były składane za pomocą generatora dostępnego od dnia 1 do 31 marca poprzez stronę internetową budzet.krakow.pl. Mieszkańcy złożyli 678 propozycji zadań: 450 projektów o charakterze dzielnicowym i 228 projektów o charakterze ogólnomiejskim. Jeden projekt został wycofany przez wnioskodawcę.

W 2018 r. najwięcej projektów złożyli mieszkańcy dzielnic: Podgórze, Prądnik Biały i Dębniki, a najmniej mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich.

– W tym roku pokazywaliśmy krakowianom efekty realizacji zadań z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego, ponieważ to wzmacnia poczucie sprawczości wśród mieszkańców – mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. – Podczas kampanii informacyjno-promocyjnej staraliśmy się odpowiadać na potrzeby, budżetowa „Gazeta obywatelska” była skierowana m.in. do seniorów, pilotażowo uruchomiliśmy działania młodzieżowych ambasadorów budżetu obywatelskiego, którzy spotykali się z uczniami szkół, kontynuowaliśmy też działania dorosłych ambasadorów. To przełożyło się m.in. na wzrost zainteresowania budżetem obywatelskim wśród młodych ludzi poniżej 25 lat, co widać w liczbie złożonych projektów.

V edycję budżetu obywatelskiego wspiera grupa 21 ambasadorów, którzy od końca lutego przez okres całego marca zorganizowali 62 spotkania o charakterze informacyjno-edukacyjnym oraz warsztatowym z udziałem mieszkańców – łącznie w spotkaniach wzięło udział 1288 mieszkanek i mieszkańców. Dodatkowo w tym roku Kraków uruchomił pilotażowy program młodzieżowych ambasadorów budżetu obywatelskiego. 10 absolwentów Krakowskiej Akademii Samorządności zorganizowało 24 spotkania o charakterze informacyjno-edukacyjnym i warsztatowym w siedmiu szkołach ponadgimnazjalnych w Krakowie – działaniami objęto 1110 uczniów.

Kwota przeznaczona na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa wynosi 8.000.100 zł. Koszt realizacji propozycji zadania ogólnomiejskiego nie może być wyższy niż 2.400.030 zł oraz niższy niż 25.000 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.