PARTNER PORTALU
  • BGK

Bliżej komunalizacji buskiego uzdrowiska

  • PAP    5 grudnia 2012 - 20:05
Bliżej komunalizacji buskiego uzdrowiska

Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził w środę wniosek do Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie nieodpłatnego przejęcia uzdrowiska w Busku Zdroju.
Wniosek do ministra skarbu państwa dotyczy nieodpłatnego przekazania na rzecz województwa świętokrzyskiego pakietu akcji spółki "Uzdrowisko Busko Zdrój" S.A.

Zarząd regionu zatwierdził w środę również uzupełniające wniosek założenia planu rozwoju spółki na lata 2012-2020, określające m.in. cele komunalizacji, strategię oraz planowane najpilniejsze remonty i modernizacje obiektów sanatoryjnych. Dokumenty te jeszcze w tym tygodniu mają trafić do resortu.

"Działania i dokumentację konsultowaliśmy z ministerstwem oraz z obecnym zarządem uzdrowiska. Stąd wiem, że rozporządzenie MSP, które dotychczas blokowało tego typu komunalizacje, już zostało zmienione. Mam nadzieję, że procedury potrwają nie dłużej niż trzy miesiące" - powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Dodał, że priorytetem działań samorządu będzie unowocześnienie uzdrowiska i zwiększenie dostępu do jego usług także osobom, których nie stać na komercyjne zabiegi.

Na zlecenie samorządu powstała także analiza działalności i program rozwoju uzdrowiska. Według obecnych szacunków inwestycje, które należy przeprowadzić w Busku Zdroju w najbliższych latach, mają kosztować co najmniej 14 mln zł. Władze województwa liczą, że część środków uda się pozyskać z funduszy unijnych. Obecnie uzdrowisko zatrudnia ok. 700 osób. W wyniku komunalizacji w uzdrowisku nie dojdzie do redukcji etatów, a program inwestycyjny zakłada stworzenie nowych miejsc pracy.

Świętokrzyski samorząd jest jednym z sześciu, które we wrześniu br. na spotkaniu z ministrem Skarbu Państwa Mikołajem Budzanowskim zadeklarowały chęć przejęcia uzdrowisk.

Czytaj też: Plany rozwoju uzdrowisk

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.