Boni: Budżet na 2013 r. ostrożny ale śmiały

Budżet na 2013 r. jest z jednej strony ostrożny, a z drugiej śmiały na tyle, na ile jest to możliwe - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem projekt budżetu jest idealny na dzisiejsze warunki, które jesteśmy w stanie przewidzieć.

"Zaletą tego budżetu jest to, że jest bezpieczny w tych warunkach, które dzisiaj widzimy i przy zagrożeniach, które widzimy. Zarazem nie zabija możliwości rozwojowych, bo punktowo wspiera te elementy związane z rozwojem infrastruktury, z rozwojem nauki, z dobrymi inwestycjami na rzecz niektórych dziedzin życia publicznego" - powiedział dziennikarzom w środę Boni. Minister bierze udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Czytaj też: Rząd przyjął założenia do budżetu na 2013 r.

Boni przekonywał, że pozycja polskich papierów wartościowych jest bardzo dobra, a działania rządu, których projekt budżetu na przyszły rok jest kontynuacją, dają nam szanse, by nasze papiery wartościowe były nadal wiarygodne. Wskazywał, że zapewnia to bezpieczeństwo finansów publicznych.

Zgodnie z propozycją zaakceptowaną przez Radę Ministrów, w 2013 r. deficyt ma wynieść nie więcej niż 35,6 mld zł, natomiast wzrost gospodarczy ma być na poziomie 2,2 proc. Dochody zaplanowano na kwotę 299,18 mld zł, zaś wydatki - na 334,78 mld zł.

W projekcie budżetu założono, że realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniesie 1,9 proc. Planowane jest utrzymanie zamrożenia funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej. Inflacja ma wynieść 2,7 proc.; wzrost zatrudnienia w gospodarce 0,2 proc.

Wpływy z podatku VAT mają być wyższe o 4 proc. niż w 2012 r. i wynieść ponad 126 mld zł, wpływy z akcyzy mają być wyższe o 3,4 proc. i wynieść 64,5 mld zł, podatek CIT ma przynieść o 11,3 proc. więcej niż w tym roku - ponad 29,6 mld zł, o 6,2 proc. - do prawie 43 mld zł - mają wzrosnąć dochody z PIT. W projekcie zapisano też 2,2 mld zł dochodu z podatku od kopalin.

Wśród dochodów niepodatkowych projekt wymienia 5,8 mld zł z dywidendy i wypłat z zysku od spółek z udziałem Skarbu Państwa, 2 mld zł z cła, 400 mln zł z zysku NBP oraz prawie 20 mld zł z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych.

Projekt budżetu trafi teraz do konsultacji z partnerami społecznymi w Komisji Trójstronnej. Zgodnie z konstytucją, rząd musi złożyć do Sejmu projekt budżetu na następny rok najpóźniej do 30 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU