PARTNER PORTALU
  • BGK

Bonifikata nie do zwrotu

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 grudnia 2010 - 07:18
Bonifikata nie do zwrotu

Sąd Najwyższy ułatwił obrót lokalami między osobami bliskimi Spadkobierców nie obowiązuje okres karencji. Gmina nie może żądać od nich oddania ulgi.
Spadkobiercy osób, które wykupiły mieszkania komunalne przed 22 października 2007 r., mogą je sprzedać bez obawy, że gmina zażąda od nich zwrotu bonifikaty. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 17 grudnia 2010 r (sygnatura akt: III CZP 102/10) – informuje „Rzeczpospolita”.

Sprawa dotyczy sporu o zwrot bonifikaty między miastem Poznań a Izabelą Cz., która odziedziczyła mieszkanie po siostrze Małgorzacie Cz. Małgorzata Cz. jako najemczyni wykupiła swoje lokum od miasta we wrześniu 1999 r. Przy wykupie uzyskała bonifikatę w kwocie 31 629 zł. Z racji tej transakcji wpłaciła do kasy miasta 17 031 zł. Tytułem zabezpieczenia zwrotu w akcie notarialnym dobrowolnie poddała się egzekucji sądowej.

Małgorzata Cz. zmarła w 2003 r., a własność mieszkania przeszła na jej siostrę Izabelę Cz. W maju 2004 r. spadkobierczyni sprzedała je osobie trzeciej.

Dopiero w czerwcu 2007 r. Izabela Cz. otrzymała z gminy pismo wzywające ją do zapłaty 38 525 zł tytułem zwrotu udzielonej bonifikaty. Naliczona przez gminę kwota uwzględniała waloryzację.

Ponieważ Izabela Cz. nie oddała gminie żądanych pieniędzy, ta wystąpiła przeciwko niej z roszczeniem do sądu.

Sąd I instancji wyrokiem ze stycznia 2010 r. przyznał gminie całą dochodzoną kwotę. Sąd II instancji nie był pewny słuszności przyjętego w nim założenia, że obowiązek zwrotu bonifikaty przechodzi na spadkobiercę. Wątpliwość ta okazała się słuszna.

Sąd Najwyższy w podjętej uchwale uznał, że przepisy o zwrocie bonifikaty obowiązujące do 22 października 2007 r. nie dotyczyły spadkobierców pierwotnego właściciela – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.