PARTNER PORTALU
  • BGK

Bony szkoleniowe nowym sposobem na bezrobocie w Rudzie Śląskiej

  • aw/PAP    9 czerwca 2016 - 08:54
Bony szkoleniowe nowym sposobem na bezrobocie w Rudzie Śląskiej

Podnoszenie kwalifikacji jest jednym ze "szczebli" sukcesu zawodowego (fot.pixabay)

• W Rudzie Śląskiej ruszył kolejny nabór na bony szkoleniowe i dotacje dla bezrobotnych pomiędzy 18. a 29. rokiem życia.
• Bon szkoleniowy to stosunkowo nowy instrument na rynku pracy. Umożliwia skierowanie osoby bezrobotnej na wskazane przez nią szkolenie oraz opłacenie jego kosztów.
• Dzięki tej formie wsparcia będzie można samemu wybrać szkolenie lub otrzymać pieniądze na „rozkręcenie” własnego biznesu – przekonują urzędnicy.
Danuta Hein z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej przekonuje, że to świetne narzędzie pomocy osobom młodym, które dopiero podejmują decyzję o przyszłym kształcie drogi zawodowej.

„To ważne, że osoba bezrobotna sama wskazuje tematykę szkolenia zawodowego, w jakim chce uczestniczyć. Tym samym samodzielnie podejmuje decyzję o kierunku rozwoju zawodowego” – podkreśliła.

Ile można zyskać?

Kwota kosztów szkolenia, które ponosi urząd pracy, wynosi do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 4066 zł. Pozwala to na zrealizowanie specjalistycznego szkolenia w wybranej przez osobę bezrobotną instytucji szkoleniowej, zgodnie z zapotrzebowaniem na kwalifikacje u przyszłego pracodawcy.

Przyznanie i realizacja bonu szkoleniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez bezrobotnego podjęcia zatrudnienia, tzw. gwarancji zatrudnienia u pracodawcy, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

„Konieczność przedstawienia w urzędzie gwarancji zatrudnienia pozostawia wolną drogę wyboru pracodawcy, u którego osoba po zakończeniu szkolenia chce podjąć zatrudnienie, dodatkowo motywując do poszukiwań odpowiedniego pracodawcy” - zaznaczyła Hein.

Masz swój biznes? Też możesz skorzystać z bonu

Do osób, które chcą prowadzić własny biznes, skierowana jest z kolei propozycja dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mogą one pozyskać około 23 tys. zł. „Środki te są świetną szansą na postawienie pierwszych kroków w kierunku prowadzenia własnej firmy. Wsparcie wydatkowane na zakup niezbędnych sprzętów, umożliwiających rozpoczęcie prowadzenia działalności, pozwoli rozkręcić własny biznes” - powiedziała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej Beata Płaczek.

Wszyscy zainteresowani ofertą powinni kontaktować się z rudzkim urzędem pracy. Urzędnicy przypominają zarazem, że każdy zarejestrowany bezrobotny ma po podjęciu każdego rodzaju zatrudnienia tydzień na poinformowanie o tym.

„Niestety zdarzają się przypadki, kiedy klienci nie powiadamiają urzędu pracy o podjęciu pracy, co skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanej pomocy finansowej, np. stypendium stażowego, zasiłku dla bezrobotnych czy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej” - podkreśliła Płaczek.

Urząd pracy zobowiązany jest do weryfikowania w bazie danych ZUS, czy dana osoba bezrobotna, będąca klientem urzędu, posiada jakąkolwiek formę zatrudnienia. Jeśli osoba pracuje, a jednocześnie nadal pozostaje zarejestrowana i korzysta z pomocy Urzędu Pracy, musi zwrócić otrzymane środki finansowe.

Pomoc dla osób bezrobotnych w postaci bonów szkoleniowych oraz dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej realizowana jest ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Ruda Śląska (II)”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • artmetic, 2016-06-09 22:30:43

    Dotacje dla bezrobotnych, prowadzenie firmy: zajrzyj na stronę Artmetic!