Brak lokalu tymczasowego nie wstrzyma eksmisji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 14-09-2011
  • drukuj
Sprawcy przemocy w rodzinie nie będą mieli prawa do zastępczego lokalu od gminy. Gdy sąd zdecyduje, że muszą opuścić mieszkanie, komornik od razu przeprowadzi ich do noclegowni.
Brak lokalu tymczasowego nie wstrzyma eksmisji
Senat poparł nowelę Kodeksu postępowania cywilnego w myśl, której sprawców przemocy w rodzinie będzie można eksmitować do noclegowni lub schroniska. Takie osoby nie będą mogły już czekać latami na jakiekolwiek pomieszczenie tymczasowe od gminy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Brakuje przepisów – wraca eksmisja na bruk

Nowe prawo pozwoli im zajmować dotychczasową nieruchomość przez maksymalnie 6 miesięcy. Po tym czasie komornik przeniesie dłużników do noclegowni, gdzie będą przebywali do czasu wskazania pomieszczenia przez jednostkę samorządu.

Czytaj też: Posłowie próbują ułatwić eksmisję

Zmiana ma pomóc ofiarom przemocy. Obowiązujące przepisy powodują niejednokrotnie, że znęcający się nad rodziną mogą w dalszym ciągu z nią zamieszkiwać, mimo sądownie orzeczonego wyroku eksmisyjnego.

W sytuacji, gdy gmina nie jest w stanie od razu znaleźć pomieszczenia tymczasowego, jedynym sposobem na szybką wyprowadzkę oprawcy jest zapewnienie mu takiego miejsca przez pokrzywdzonego.

Na lokale zastępcze nie mogą liczyć także ci, którzy bezprawnie zajmowali puste mieszkania. Podobnie jak osoby, które korzystały z cudzego mieszkania na podstawie umowy o najem okazjonalny – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

JAK JEST KOMORNIK TO JUŻ TROCHĘ ZA PÓŹNO BY ROZGLĄDAĆ SIĘ ZA INNYM LOKALEM...

ZAMECZKI, 2011-09-14 13:18:36 odpowiedz

Do 14 razy sztuka ? Poczekamy,zobaczymy.

Ogr, 2011-09-14 13:08:56 odpowiedz

Osiągnięcia kapitalizmu. Szukanie pretekstów aby wyrzucać ludzi na bruk i rabować ich mieszkania. Wszystko aby się żyło lepiej kolesiom z PO.

Franek, 2011-09-14 09:13:39 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU