PARTNER PORTALU
  • BGK

Brak ślubowania przez wójta to utrata mandatu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 czerwca 2011 - 06:28

Gdy wójt elekt przed złożeniem ślubowania nie będzie w stanie wykonywać swoich obowiązków, jego zadania przejmie osoba wyznaczona przez premiera.
Nowo wybrani wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli trzy miesiące na złożenie ślubowania. Po upływie tego terminu rady gmin rozpoczną procedurę wygaszania ich mandatów. To umożliwi przeprowadzenie nowych wyborów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe rozwiązania to skutek nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, która 23 czerwca wchodzi w życie. Zmiany w przepisach były konieczne, gdyż samorządowa ustawa ustrojowa zawierała luki.

Dzisiaj do czasu złożenia ślubowania przez nowo wybranego wójta jego obowiązki pełni dotychczasowy szef gminy. Teoretycznie sytuacja taka mogła więc trwać nawet do kolejnych wyborów.

Obowiązujące dotąd przepisy nie przewidują procedury, kiedy to wójt elekt z powodu przemijającej przeszkody, np. choroby trwającej powyżej 30 dni czy tymczasowego aresztowania, nie może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków.

Problem rozwiązuje nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Wprowadza ona możliwości powołania przez premiera osoby, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencje prezydenta, burmistrza czy wójta – w sytuacji, kiedy po wyborach nie złożył on ślubowania.

Dodatkowo wprowadza ona maksymalny czas na jego złożenia. Wójt elekt będzie miał na to trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Nowe przepisy wprowadzą także możliwość złożenia ślubowania nie tylko przed organem stanowiącym gminy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • LATA, 2011-06-22 10:14:45

    Trochę za póżno się kapnęli.Ciężka sprawa.Ale tak w ogóle święte słowa!!Slubowania,oczywiście!!
  • Ula Ceb, 2011-06-22 10:06:09

    to oczywiste. nie można zapomnieć o ślubowaniu.