PARTNER PORTALU
  • BGK

Brakuje 130 rozporządzeń wykonawczych

  • PAP/Gazeta Wyborcza    27 czerwca 2012 - 11:54
Brakuje 130 rozporządzeń wykonawczych

Sposób stanowienia prawa w Polsce i jego jakość stale się pogarsza, przez co ludzie ponoszą krzywdę, mówi rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.
- Ale czy w parlamencie to kogoś naprawdę obchodzi, pyta rozmówczyni w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". - Zbyt wielu jego członków zajmuje się dzisiaj tylko konfliktem politycznym, zamiast skupić się na rzetelnej pracy.

Lipowicz twierdzi, że według jej wiedzy na koniec ub. roku brakowało około 130 rozporządzeń wykonawczych do aktów nadrzędnych, przez co niektóre przepisy ustawowe nie mogą działać. Ministrowie zmieniają się tak często, że wśród pracowników resortów pojawia się poczucie bezkarności: i tak będzie na ministra.

A przecież można wykazać konkretne szkody: społeczne, gospodarcze, które wynikły z tego, że nie ma rozporządzenia. Płacimy za to wszyscy. Podobnie jak za przygotowanie złego aktu prawnego, podkreśla RPO.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Polacy nic się nie stałoo, 2012-06-27 14:11:29

    A co Pani Ireno Lipowicz, poseł trzech kadencji, członek Kolegium NIK zrobiła dla polskiej racji stanu aby te prawo było lepsze, co Pani zrobiła aby Polska nie płaciła kar za ścieki i odpady komunalne? Teraz trochę za późno demaskować lenistwo urzędników i posłów i karuzelę w ministerstwach... Za rz...ądów Tuska jest już trzeci minister środowiska a jego urzędnicy bezczelnie mówią: Małgorzata Szymborska z Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska wyjaśnia, że ustawa "śmoeciowa" nie przewiduje sankcji za niedotrzymanie terminu uchwalenia Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Dodaje jednak, że ewentualne konsekwencje za niewdrożenie przepisów, w tym m.in. dyrektywy składowiskowej poniesie cały kraj. - To państwo Polskie, a nie poszczególne samorządy, będzie oceniane za realizację celów – stwierdza. A wy gminy też możeta robić co chceta...  rozwiń