PARTNER PORTALU
  • BGK

BRE Bank wyemituje obligacje dla Płocka

  • PAP    15 listopada 2010 - 18:50
BRE Bank wyemituje obligacje dla Płocka

BRE Bank wyemituje dla Płocka 8 serii obligacji komunalnych o łącznej wartości 80 mln zł z terminem wykupu od 3 do 10 lat.
Dzięki emisji miasto uzyska środki finansowe na pokrycie deficytu budżetu w 2010 r. oraz wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Jak poinformowali w poniedziałkowym komunikacie przedstawiciele BRE, bank pełni rolę organizatora, dealera i agenta płatności emisji płockich obligacji. 

Podstawą emisji obligacji jest zarządzenie prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego z 11 października 2010 r. Zdecydował on o emisji, najpóźniej do 31 grudnia 2010 r., 800 sztuk obligacji o wartości 100 tys. zł każda w 8 seriach. Celem emisji jest uzyskanie środków na pokrycie planowanego deficytu budżetu Płocka w 2010 r. w wysokości ponad 65,4 mln zł oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz pożyczek i kredytów w wysokości 14,5 mln zł.

Cytowany w komunikacie banku prezydent Płocka oświadczył, że wybrał obligacje "jako alternatywne do kredytu i stosunkowo proste źródło finansowania potrzeb Jednostek Samorządu Terytorialnego". Dodał, że BRE Bank "złożył najkorzystniejszą dla Płocka ofertę".

Według dyrektora ds. zarządzania regionem stołecznym BRE Banku Krzysztofa Gerlacha, emisja obligacji dla Płocka to kolejny taki projekt realizowany przez bank w tym roku. "Sukcesywnie zwiększamy nasze zaangażowanie w jednostki samorządu terytorialnego. W tym roku BRE wygrywał co drugi przetarg, do którego przystąpił, na projekty dla tej grupy klientów. Chcemy ten wynik co najmniej utrzymać w kolejnych miesiącach" - zaznaczył cytowany w komunikacie Gerlach.

Prezydent Płocka zdecydował się na podpisanie zarządzenia o emisji obligacji komunalnych na kwotę 80 mln zł po tym, jak w sierpniu i we wrześniu radni miasta nie zgodzili się na tego typu rozwiązanie - w głosowaniach zabrakło jednego głosu. Milewski zlecił analizę prawną, w której stwierdzono, że już wcześniej, w uchwale budżetowej z 29 grudnia 2009 r. płoccy radni przekazali prezydentowi miasta upoważnienie do emisji obligacji i tym samym pozbawili się kompetencji w tym zakresie - w efekcie ponowna uchwała radnych w sprawie obligacji nie jest konieczna.

Jak podał w październiku płocki Urząd Miasta, przed podpisaniem zarządzenia o obligacjach prezydent Płocka zwrócił się o opinię do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Oceniła ona, że prognozowane zadłużenie Płocka nie spowoduje przekroczenia możliwych granic, co podnosiła wcześniej część radnych przeciwna emisji.

Po uzyskaniu pozytywnych opinii na temat możliwości emisji obligacji płocki Urząd Miasta skierował do 8 banków zapytanie o transakcję; 7 wyraziło zainteresowanie emisją.

Czytaj też:

Gminy biorą kredyty na inwestycje lokalne 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.