PARTNER PORTALU
 • BGK

Bronisław Komorowski przedstawi projekt noweli Kodeksu pracy wprowadzający elastyczne korzystanie z urlopów rodzicielskich

 • PAP    16 marca 2015 - 10:25
Bronisław Komorowski przedstawi projekt noweli Kodeksu pracy wprowadzający elastyczne korzystanie z urlopów rodzicielskich

Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy rodzinnej, który zakłada zmiany w Kodeksie pracy mające uelastycznić urlopy rodzicielskie i dające możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu aż do 64 tygodni (Bronisław Komorowski, fot.prezydent.pl/Wojciech Grzedzinski)

Bronisław Komorowski przedstawi w przyszłym tygodniu projekt noweli Kodeksu pracy wprowadzającej bardziej elastyczny system korzystania z urlopów rodzicielskich.
"W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich. (...) Chodzi o to, by wprowadzać takie prawo w Polsce, które da efekt w postaci ulżenia niełatwej doli człowieka pracującego i wychowującego dzieci, ale bez rujnowania przedsiębiorstw" - mówił prezydent podczas wizyty w Kłodawie (Wielkopolskie).

Wcześniej informowano, że Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy rodzinnej, który zakłada zmiany w Kodeksie pracy mające uelastycznić urlopy rodzicielskie i dające możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu aż do 64 tygodni. Pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy - chyba, że nie pozwalają mu na to organizacja pracy i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jak podawano wówczas, projekt mówi również o niedyskryminacji w pracy ze względu na obowiązki rodzinne.

Bronisław Komorowski powiedział, że projekt, który zamierza złożyć, to kolejna ustawa ważna dla polskich rodzin i jednocześnie jego 26. inicjatywa ustawodawcza.

Podczas spotkania z mieszkańcami Kłodawy prezydent przestrzegał też przed - jak to ujął - "politycznymi naciągaczami, którzy zabiegają o głosy wyborców, rozdając obietnice bez pokrycia, rozdając miliardy, których nie ma". "Ja nastawiam się na pracę, a nie na obietnice bez pokrycia" - mówił Komorowski. "Będę tak jak przez minione pięć lat, ciężko pracował. Będę działał, a nie obiecywał, nie deklarował" - zapowiedział.

"Jedni obiecują, inni sugerują, że może być jedna ustawa albo, że całe prawo można zmienić, że można wprowadzić ustawę o zdrowiu, szczęściu i pomyślności. Ja wprowadzam konkretne rozwiązania ustawowe, poprawiające system, wzmacniające system z korzyścią dla Polski, ale z korzyścią także dla obywateli, dla konkretnych grup społecznych. To jest ta różnica. Ja nie chcę państwa naciągnąć na głosy oddawane na mnie w czasie wyborów, ale przestrzegam przed politycznymi naciągaczami, którzy wszystko obiecują, nic nie dają" - oświadczył Komorowski, zwracając się do mieszkańców Kłodawy.

Prezydent ocenił, że "polityczni naciągacze", oprócz pustych obietnic i deklaracji, nie mają żadnych dokonań. "Nie można Polakom robić wody z mózgu, że samymi obietnicami, samymi deklaracjami, zbuduje się lepszą Polskę" - dodał.

Komorowski podczas wystąpienia w Kłodawie nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia polskich samorządów. "Polski samorząd jest źródłem sukcesu. Jest także sam w sobie sukcesem Polski. To po prostu widać wszędzie" - przekonywał. Zaapelował jednocześnie, by bronić dorobku ćwierćwiecza polskiej wolności i samorządności "przed wszystkimi marudami, przed ludźmi, którzy mają nawyk ciągłego narzekania".

"Musimy bronić naszego dorobku, musimy bronić prawa do naszej dumy z dokonań w każdej gminie, każdym mieście" - mówił prezydent. Podkreślił, iż taka postawa jest potrzebna "po to, żeby wierzyć, że jeszcze więcej jesteśmy w stanie dobrego zrobić". "Trzeba dumą narodową ładować polskie akumulatory" - apelował Komorowski.

Prezydent odwiedził Kłodawę w drugim dniu wizyty w Wielkopolsce w ramach swej kampanii wyborczej. Na kłodawski rynek przyjechał z półgodzinnym opóźnieniem. Po wystąpieniu przez pół godziny spacerował wokół placu, rozdając autografy, fotografując się i rozmawiając z mieszkańcami.

Komorowski otrzymał zaproszenie na uroczystą sesję rady miasta Kłodawa, poświęcona 25-leciu samorządności, która odbędzie się tam 12 czerwca. "Traktuję to jako zapowiedź sukcesu, zapowiedź zwycięstwa" - oświadczył, nawiązując do terminu wyborów prezydenckich, które odbędą się wcześniej, 10 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Nie zakleice ust prawdy , 2015-03-17 11:26:34

  Do 70MA52: Jeżeli powyższy portal tylko z nazwy samorządowy jest propagandą przed wyborczą Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego, zmierzającego w celu odwrócenia uwagi oby, nie-dopuścić do debaty telewizyjnej dwóch najważniejszych kandydatów na Prezydenta RP, zastanawiam się czego tak, ...Bronek się boi, osobiście wiem! Wyborcy, obywatele również wiecie? Dla czego, prokuratura w Szczecinie działa na szkodę interesu publicznego nie podejmując czynności w związku z, kampanią Bronisława Komorowskiego który, użył niepełnoletnie dzieci( czy zrobił powyższe świadomie?) do propagandy wyborczej wbrew woli rodziców- z punktu prawa prokuratura nie podejmując czynności działa celo i świadomie na szkodę interesu publicznego i mataczy przy podejrzeniu popełnienia przestępstwa!  rozwiń
 • 70MA52, 2015-03-17 10:14:39

  Drogi Portalu Samorządowy - artykuł wygląda na mało informacyjny a bardziej przedwyborczy! Reklamowy! Umieszczony na Waszym portalu który czytam prawie codziennie. Czy to tylko moje odczucie?! Pełno cytatów kandydata o kontrkandydatach o obietnicach - a niby był tam jako Prezydent. Czy to news o now...eli czy raport z udanej wizyty przedwyborczej?  rozwiń
 • jaro, 2015-03-17 09:58:48

  A GDZIE BYŁEŚ WCZEŚNIEJ PANIE PREZYDENCIE ? DLACZEGO DOPIERO TERAZ PAN SIĘ OBUDZIŁ PRZED WYBORAMI ! ŻENADA !