Brzeg: Powstanie wał przeciwpowodziowy. Ministerstwo da pieniądze

• 8 mln zł na budowę wału przeciwpowodziowego w Brzegu - Ratajach przekaże woj. opolskiemu ministerstwo finansów.
• Według Wojewódzkiego Zarządu Melioracji inwestycja może być wykonana jeszcze w tym roku.
Brzeg: Powstanie wał przeciwpowodziowy. Ministerstwo da pieniądze
fot.youtube.com

Na zorganizowanej w środę (13 kwietnia) konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak mówił, że inwestycja jaką jest budowa, przebudowa i modernizacja wału przeciwpowodziowego rzeki Odry w Brzegu-Ratajach, to obecnie najważniejsze zadanie inwestycyjne dotyczące zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Opolszczyźnie. Powiedział, że we wtorek dostał informację z ministerstwa finansów, iż Opolszczyzna otrzyma wsparcie finansowe dla tego zadania w kwocie 8 mln zł.

"To oznacza, że ze spokojem można rozpocząć procedurę na poziomie województwa formalną, organizacyjną i przetargową, by uruchomić te inwestycję" - zaznaczył Czubak.

Czytaj też: NIK o infrastrukturze przeciwpowodziowej

Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) w Opolu Zbigniew Bahryj wyjaśnił, że inwestycja w Brzegu-Ratajach ma chronić przed powodzią ok. 660 mieszkańców tego miasta. Jej koszt jest szacowany na ok. 15 mln zł. Jak zaznaczył, po przetargu jej ostateczny koszt może spaść do 10-12 mln zł, bo na rynku budownictwa hydrotechnicznego jest kryzys i w ostatnim czasie potencjalni wykonawcy oferują w przetargach niższe ceny. Dodał, że przyznane przez resort finansów 8 mln to "największy wkład i najbardziej znacząca kwota" dla realizacji zadania. Pozostałe 4 mln zł WZMiUW chce pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Bahryj zapowiedział, że przetarg zostanie ogłoszony niedługo; w czerwcu inwestor powinien wejść na plac budowy, a do grudnia inwestycja powinna zostać zrealizowana.

Obecny na konferencji burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak podkreślał, że bardzo cieszy go informacja o możliwości realizacji wału w Brzegu-Ratajach, bo - jak przypomniał - Brzeg ucierpiał w powodziach ostatnich lat. Dodał, że kompleksowe zabezpieczenie miasta będzie wymagało realizacji łącznie trzech zadań - prócz omawianej w środę budowy wału w Brzegu-Ratajach chodzi także o rozebranie istniejących wałów na wysokości polderu Brzezina oraz budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenie poprzemysłowym w Brzegu.

Wrębiak zaznaczył też, że ma nadzieję, iż w najbliższych latach podjęte zostaną działania, dzięki którym Odra stanie się żeglowna, będzie wówczas zarówno traktem transportowym, jak i atrakcją turystyczną.

Wojewoda opolski dodał, że wraz z wojewodą śląskim podejmuje działania, które mają doprowadzić do zabezpieczenia również mniejszych miejscowości na granicy obu województw, np. w gminie Bierawa (Opolskie). Powiedział, że spotkanie w tej sprawie odbyło się już w marcu w Katowicach, a w przyszłym tygodniu planowane jest kolejne w opolskim urzędzie wojewódzkim.

Czubak zapowiedział również, że w najbliższym czasie ma się też odbyć posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, którego jednym z głównych tematów ma być przygotowanie służb woj. opolskiego do ewentualnych zagrożeń powodziowych czy suszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU