PARTNER PORTALU
  • BGK

Budki lęgowe z budżetu obywatelskiego Katowic

  • PAP    30 września 2014 - 18:02
Budki lęgowe z budżetu obywatelskiego Katowic

Ponad tysiąc budek lęgowych dla ptaków pojawi się w niektórych miejscach Katowic - zdecydowali mieszkańcy tego miasta podczas głosowania nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim. Mieszkańcy mieli do dyspozycji 10 mln zł. Wybrali łącznie 86 projektów.
Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Jakub Jarząbek w głosowaniu nad pierwszym budżetem obywatelskim w tym mieście udział wzięło ponad 11 tys. mieszkańców, co stanowi 4,4 proc. wszystkich uprawnionych.

Przed głosowaniem mieszkańcy zgłosili 326 wniosków. Każda propozycja musiała mieć poparcie 15 innych osób z tej samej dzielnicy. "Ostatecznie w zakończonym głosowaniu wyłoniono 86 projektów do zrealizowania w 2015 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się projekty związane z poprawą infrastruktury - między innymi z remontami chodników, rewitalizacją zieleni, a także budową miejsc do rekreacji, placów zabaw i siłowni na powietrzu" - powiedział Jarząbek.

Rzecznik dodał, że mieszkańcy poparli również zadania dotyczące doposażenia bibliotek, m.in. w audiobooki, nowości wydawnicze, sprzęt multimedialny, regały na książki.

Czytaj też:  Petroff-Skiba: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry

Poinformował, że poparcie zyskały też "oryginalne projekty", takie jak "Ptaki Ligoty i Panewnik - 600 budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół" oraz "Skrzydlate Tysiąclecie" - pomysł dotyczący zamontowania 500 budek lęgowych na osiedlu Tysiąclecia. Kolejnym przedsięwzięciem, które zostanie zrealizowane w przyszłym roku w jednej z dzielnic będzie projekt pod nazwą "Domki dla pożytecznych owadów zapylających". Jarząbek dodał, że nie są to kosztowane projekty.

Czytaj też:  Dla wielu samorządowców budżet partycypacyjny jest zbyt skomplikowany

Głosowanie nad projektami odbyło się w dniach 17-21 września.

W pierwszym budżecie obywatelskim Katowic mieszkańcy mieli do dyspozycji 10 mln zł. Pieniądze zostały podzielone między 22 dzielnice. Nie zdecydowano się jednak rozdzielić budżetu wyłącznie według liczby mieszkańców w danej dzielnicy, gdyż - według samorządu - pojawiłyby się dosyć duże dysproporcje. Zdecydowano by 4 mln zł z tej puli wydzielić w równych częściach między wszystkie dzielnice (jako kwotę bazową), a 6 mln zł przekazać proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • agata, 2014-10-01 08:38:33

    głosowało bardzo mało osób, chyba o to chodziło, nie było informacji ani o głosowaniu ani o żadnym budżecie rzekomo obywatelskim, podobnie jest z remontem rynku w Katowicach, nie znajdziesz informacji o rynku na stronie urzędu; kiedy wreszcie nastąpi koniec tego remontu, ogólnie jest tendencja aby l...udzie nic nie wiedzieli. Odnośnie podziału tego budżetu - kryterium liczby zameldowanych chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem; co w takim układzie z dzielnicami willowymi, i z zaniedbanym totalnie centrum miasta.  rozwiń