PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa dróg: Przetargi na nowych zasadach. Jak zmienią się przepisy?

  • AT    1 lutego 2017 - 07:42
Budowa dróg: Przetargi na nowych zasadach. Jak zmienią się przepisy?
GDDKiA będzie ogłaszała przetargi na budową dróg według nowych zasad (fot. fotolia)

• Przetargi na budowę dróg odbywać się będą na nowych zasadach.
• Mają one być jednostopniowe i pozbawione tzw. prekwalifikacji, co ma skrócić czas wyłaniania zwycięzcy.
• Nowością będą kryteria pozacenowe.
Jak informuje "Puls Biznesu" Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie ogłaszała przetargi na budową dróg według nowych zasad. Przetargi mają być jednostopniowe i pozbawione tzw. prekwalifikacji, co ma skrócić czas wyłaniania zwycięzcy.

Nowością będą kryteria pozacenowe. Punktowane będzie nie tylko zatrudnianie pracowników na etat albo proponowanie czasu skrócenia budowy, lecz również optymalizacja inwestycji - podaje "Puls Biznesu". Chodzi na przykład o wykorzystanie na miejscu ziemi wykopanej przed budową do późniejszego wykonania nasypów tłumiących hałas.

Czytaj też: Nowe drogi w Polsce: Przybędzie 396 km szybkich dróg

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", GDDKiA ma preferować naturalne osłony przeciwhałasowe. Tradycyjne ekrany akustyczne mają być stawiane w ostateczności. Korzystne dla firm budowlanych ma być rozłożenie na raty wypłat tak zwanej gwarancji dobrego wykonania. Zmiany w przetargach mają zwiększyć konkurencję i sprawić, że na rynku pojawią się nowe firmy. Przetargi, które zostaną ogłoszone na nowych zasadach, mają wartość ponad 12 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.