Budowa dróg: Przetargi na nowych zasadach. Jak zmienią się przepisy?

• Przetargi na budowę dróg odbywać się będą na nowych zasadach.
• Mają one być jednostopniowe i pozbawione tzw. prekwalifikacji, co ma skrócić czas wyłaniania zwycięzcy.
• Nowością będą kryteria pozacenowe.
Budowa dróg: Przetargi na nowych zasadach. Jak zmienią się przepisy?
GDDKiA będzie ogłaszała przetargi na budową dróg według nowych zasad (fot. fotolia)

Jak informuje "Puls Biznesu" Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie ogłaszała przetargi na budową dróg według nowych zasad. Przetargi mają być jednostopniowe i pozbawione tzw. prekwalifikacji, co ma skrócić czas wyłaniania zwycięzcy.

Nowością będą kryteria pozacenowe. Punktowane będzie nie tylko zatrudnianie pracowników na etat albo proponowanie czasu skrócenia budowy, lecz również optymalizacja inwestycji - podaje "Puls Biznesu". Chodzi na przykład o wykorzystanie na miejscu ziemi wykopanej przed budową do późniejszego wykonania nasypów tłumiących hałas.

Czytaj też: Nowe drogi w Polsce: Przybędzie 396 km szybkich dróg

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", GDDKiA ma preferować naturalne osłony przeciwhałasowe. Tradycyjne ekrany akustyczne mają być stawiane w ostateczności. Korzystne dla firm budowlanych ma być rozłożenie na raty wypłat tak zwanej gwarancji dobrego wykonania. Zmiany w przetargach mają zwiększyć konkurencję i sprawić, że na rynku pojawią się nowe firmy. Przetargi, które zostaną ogłoszone na nowych zasadach, mają wartość ponad 12 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU