PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowlanka chce obniżki kosztów sądowych

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    6 grudnia 2012 - 07:16
Budowlanka chce obniżki kosztów sądowych

Budowlanka poprosiła resort sprawiedliwości o obniżkę kosztów sądowych, bo mniejszych firm nie stać na odwołanie.
Przedstawiciele branży drogowej skarżą się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przerzuca na nich w przetargach obowiązki i ryzyko związane z realizacją kontraktów, sobie zostawiając jedynie przywileje i prawo karania wykonawców - informuje „Puls Biznesu".

W efekcie wykonawcy często składają skargi w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO). Kolejnym krokiem jest sąd, ale jest to kosztowna droga. „Na starcie trzeba zapłacić 5 mln zł kosztów sądowych, więc wiele firm rezygnuje" - mówi Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD).

Szef OIGD poprosił w liście do Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości, o zmianę ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W odpowiedzi resort sprawiedliwości zapowiada nowe stawki o wysokości pięciokrotności wpisu od wniesionego odwołania w sprawie, której skarga dotyczy. Jeśli skarga będzie dotyczyć orzeczenia związanego z nałożeniem kary finansowej lub kosztów postępowania odwoławczego, opłata sięgnie 5 proc. wartości przedmiotu zaskarżenia, jednak nie więcej niż 100 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.