PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Dolnego Śląska na 2016 r. z mniejszym deficytem

  • bad/PAP    24 listopada 2015 - 17:11
Budżet Dolnego Śląska na 2016 r. z mniejszym deficytem
Budżet województwa dolnośląskiego będzie nadal prorozwojowy. Fot. fotolia

W 2016 r. dochody województwa dolnośląskiego mają wynieść 1 mld 155 mln zł. Planowane wydatki to kwota 1 mld 266 mld zł, co oznacza, że przyszłoroczny budżet zamknie się mniejszym deficytem niż w latach poprzednich. Wyniesie on 111 mln zł.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek dolnośląski Cezary Przybylski, przyszłoroczny budżet województwa dolnośląskiego będzie nadal "prorozwojowy, ponieważ samorząd planuje 99 inwestycji".

"Cztery razy więcej, bo 126 mln zł wydamy na 35 zadań związanych z infrastrukturą drogową. Przewidujemy wyremontowanie ponad 60 km dróg wojewódzkich, by poprawić bezpieczeństwo" - mówił Przybylski.

515 mln zł to wydatki inwestycyjne majątkowe

Podkreślił, że ponad 515 mln zł to wydatki inwestycyjne majątkowe, z których najwięcej przewidziano na transport oraz rolnictwo i ochronę środowiska.

Inwestycje transportowe to m.in. budowa dróg dojazdowych do dwóch nowych mostów na Odrze w Brzegu Dolnym i Ciechanowie, budowa obwodnicy Złotoryi.

Ważną częścią inwestycji w ochronę środowiska są zadania związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, który obejmuje zarówno Odrę jak i jej dopływy. Ta inwestycja poprawia bezpieczeństwo przeciwpowodziowe nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale również okolicznych gmin.

Jak podkreślił Przybylski, istotnym zadaniem są też wydatki na ochronę zdrowia m.in. przygotowanie budowy nowego szpitala onkologicznego oraz inwestycja w Dolnośląski Ośrodek Medycyny Innowacyjnej, który powstaje na bazie szpitala wojewódzkiego.

"W tym szpitalu jest jedyny w Polsce robot do operacji Da Vinci, dlatego myślimy o lepszym wykorzystaniu tego sprzętu i uruchomieniu specjalizacji z robotyki. Innym zadaniem w ochronie zdrowia będzie modernizacja bazy placówek psychiatrycznych" - powiedział marszałek.

Jak poinformowała skarbnik województwa Elżbieta Berezowska, w przyszłorocznym budżecie zaplanowano 111 mln zł deficytu i będzie on mniejszy od ubiegłorocznego o 77 mln zł.

Dodała, że dzięki temu również kredyt na pokrycie deficytu będzie mniejszy o ponad 100 mln zł, co pozwoli zmniejszyć zadłużenie województwa o 56 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.