Budżet Katowic na 2013 r. podporządkowany kontynuacji inwestycji

Budżet na 2013 rok ponad 300-tysięcznych Katowic będzie w dużej części podporządkowany kontynuacji rozpoczętych w mieście wielkich inwestycji.
Budżet Katowic na 2013 r. podporządkowany kontynuacji inwestycji

Choć są one finansowane m.in. z kredytów, stolica Górnego Śląska pozostanie wśród dużych miast o najniższym wskaźniku zadłużenia w stosunku do dochodów.

W 2012 r. budżet Katowic, w którym dochody zaplanowano na blisko 1,6 mld zł, a wydatki na ponad 2,1 mld zł, jest rekordowy pod względem nakładów inwestycyjnych. Przesunięcie realizacji niektórych przedsięwzięć sprawia, że przyszłoroczny budżet będzie miał podobną konstrukcję.

Czytaj też: Samorządy mają kłopoty finansowe

"Zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków budżet na 2013 r. będzie większy od tegorocznego z dwóch istotnych powodów: wejścia w życie nowelizacji ustawy o czystości w gminach oraz przesunięcia w czasie realizacji dużych projektów, w tym współfinansowanych środkami UE" - wyjaśnił Dariusz Czapla z Urzędu Miasta w Katowicach.

W 2013 r. dochody miasta będą wyższe m.in. dlatego, że samorząd zacznie pobierać opłaty za odbiór odpadów komunalnych, zgodnie z nowymi przepisami. Do budżetu wpłyną też środki z funduszy strukturalnych, stanowiących dofinansowanie realizowanych projektów. Chodzi o pieniądze na przedsięwzięcia, których przekazanie opóźniło się w czasie.

Czytaj też: Mniej optymizmu: budżety regionów kryzysowe

Priorytetem nowego budżetu pozostaną sztandarowe miejskie inwestycje, jak przebudowa ścisłego centrum Katowic (jej szczegółowy projekt ma być gotowy w połowie 2013 r.), budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (wkrótce budynek będzie gotowy w tzw. stanie surowym) i Międzynarodowego Centrum Kongresowego (trwająca budowa opóźni się o ok. pół roku w związku z przetargiem na nowego wykonawcę) oraz inne projekty, współfinansowane środkami unijnymi i kredytem.

Przekraczający pół miliarda złotych deficyt miejskiego budżetu jest w pełni zabezpieczony kredytami w Europejskim Banku Inwestycyjnym oraz w Banku Rozwoju Rady Europy, a także m.in. pieniędzmi z funduszy ekologicznych i innymi wolnymi środkami, stanowiącymi nadwyżkę na rachunku bieżącym. Wynika ona z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU