PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Krakowa wykonany zgodnie z planem

  • PAP    24 czerwca 2015 - 16:56
Budżet Krakowa wykonany zgodnie z planem

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski (fot. krakow.pl)

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uzyskał absolutorium, mimo to, kontrowersje wzbudziła kwestia opłat za odbiór odpadów od mieszkańców i nadwyżka z tego tytułu w budżecie.
Za udzieleniem Majchrowskiemu absolutorium zagłosowało 23 radnych z klubów: PO i Przyjazny Kraków, przeciw było 19 radnych klubu PiS.

Decyzja nie była jednogłośna

Szef klubu PiS Włodzimierz Pietrus przypomniał, że na 2014 r. uchwalone zostały podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków oraz podatku od nieruchomości. "Rządząca koalicja odrzuciła propozycję PiS dotyczącą obniżenia wysokich opłat za odbiór odpadów. Prezydent nie reagował na nasze apele" - podkreślił Pietrus.

PiS wytykał prezydentowi także opisywane przez media nieprawidłowości w Hali Widowisko-Sportowej, brak dopłat do stołówek szkolnych, zawirowania związane ze staraniami Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 i w konsekwencji stratę ok. 4 mln zł, które trzeba było zwrócić Ministerstwu Sportu. "Zdecydowana większość naszych propozycji do budżetu została odrzucona, więc nie możemy brać odpowiedzialności za jego wykonanie" - oświadczył Pietrus.

Przewodniczący klubu PO Andrzej Hawranek mówił, że budżet miasta w 2014 r. został wykonany bardzo dobrze, "wręcz modelowo". "Radni PiS wykorzystali budżet do oceny politycznej, a nie merytorycznej" - ocenił Hawranek. Dodał, że dwa lata to za mało, by ocenić funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami. "Jeśli nadwyżka nadal będzie się utrzymywała, trzeba będzie obniżyć opłaty" - dodał.

Sytuacja budżetowa Krakowa jest bardzo dobra

Szef "prezydenckiego" klubu radnych Przyjazny Kraków Rafał Komarewicz zaznaczył, że budżet miasta to 4 mld zł. "To gigantyczne pieniądze" - mówił. Przypomniał, że planowane dochody miasta zostały zrealizowane w 98 proc., a planowane wydatki w niemal 97 proc. "Życzę wszystkim mieszkańcom i przedsiębiorcom, żeby każdy budżet firmy był wykonany w taki stopniu, jak budżet Krakowa 2014" - podkreślił.

W 2014 r., dochody miasta zaplanowane na 4 mld 115 mln zł zostały zrealizowane w 98,37 proc. i wyniosły ponad 4 mld 48 mln zł. Wydatki wyniosły 4 mld 74 mln zł, a budżet zamknął się deficytem w wysokości 26,1 mln zł (znacznie niższym niż planowane 93,1 mln zł). Wpływy ze sprzedaży majątku gminnego wyniosły 111 mln zł - o ponad 32 mln zł mniej niż w 2013 r. , ale i tak było to wykonanie planu w 115 proc.

Prezydent Majchrowski powiedział dziennikarzom, że sytuacja budżetowa miasta jest bardzo dobra.

"Z jednej strony cieszę się z absolutorium, z drugiej strony wciąż powtarzam, że należy odpartyjnić Radę Miasta, żeby nie było głosowań politycznych i sytuacji, że jeden klub dostaje +prikaz+ z góry, jak ma głosować od ludzi, którzy nie mają pojęcia, co tutaj się dzieje i dla swoich doraźnych interesów politycznych uważają, że należy pluć we własne gniazdo" - podkreślił Majchrowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.