PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Krosna na 2018 r. przyjęty. Wydatki na TBS z zastrzeżeniami

  • KrosnoCity.pl    29 grudnia 2017 - 09:00
Budżet Krosna na 2018 r. przyjęty. Wydatki na TBS z zastrzeżeniami
(zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl)

Większością głosów przyjęto projekt budżetu Krosna na 2018 rok. Od głosowania wstrzymał się opozycyjny Klub PiS. W dyskusji rozmawiano o rosnącym zadłużeniu i o wydatkach na TBS.
Radni omawiali budżet już w ubiegłym tygodniu: Radni omawiali projekt budżetu. Jednak podczas sesji padło wiele pytań.

Zadłużenie

Jako pierwszy głos zabrał radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno), pytał o skalę zadłużenia Krosna. Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) dodał, że sama obsługa zadłużenia to aż 5 mln złotych - To są ogromne pieniądze - mówił rany Mazur. Do tych głosów dołączył radny Paweł Krzanowski (Klub PiS).

Prezydent Piotr Przytocki podkreślił, że kredyty przeznaczane są na pokrycie wydatków majątkowych.

- Nigdy nie zajadaliśmy własnego ogona - podkreślał prezydent Przytocki. Kredyty mają służyć pokryciu wkładu własnego, a reszta środków pochodzi z funduszy zewnętrznych. Prezydent dodał, że straty w budżecie powoduje też reforma oświatowa, który burzy to, jak zorganizowana była oświata w Krośnie.

Skarbnik przekonywał, że zapisane w budżecie zadłużenie to limit, który prawdopodobnie nie będzie osiągnięty. Prezydent podkreślał, że wydatki inwestycyjne, takie jak uzbrojenie terenów i budowa drogi, to działanie przyszłościowe, otwiera możliwość inwestowania i przekłada się na wzrost dochodów z PIT i CIT. - To nam powiększa bazę podatkową - przekonywał prezydent.

TBS zbyt kosztowny?

Radny Hanusek rozpoczął też dyskusję o Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Był to jeden z głównych tematów dyskusji o budżecie. Radny pytał o 1,5 mln złotych przewidziane na budowę nowych mieszkań TBS. Kazimierz Mazur (PiS) dodał, że oprócz tej kwoty dla TBS przewidziane jest jeszcze 2,5 mln zł "na zarządzanie".

Piotr Przytocki podkreślał, że na liście oczekujących na mieszkania jest około 600 osób. W Turaszówce planowana jest budowa kolejnych 40 mieszkań. Zdaniem prezydenta skorzysta na tym osiedle i tamtejsze szkoły. Natomiast 2,5 mln złotych na zarządzenie, to środki przeznaczone na obiekty mieszkaniowe, takie jak mieszkania komunalne i socjalne, którymi dla gminy zarządza TBS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.