PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet kujawsko-pomorskiego bez sprzeciwu

  • PAP    18 grudnia 2012 - 16:57
Budżet kujawsko-pomorskiego bez sprzeciwu

Mniejsze dochody, a w konsekwencji mniejsze niż w ostatnich latach inwestycje, zapisano w uchwale budżetowej na 2013 rok, przyjętej przez radnych województwa kujawsko-pomorskiego. Deficyt kasy regionu ma wynieść w 2013 roku 40 mln zł.
"Nauczeni doświadczeniem, do projektu tego budżetu wpisaliśmy tylko te zadania, które mają wysoki poziom prawdopodobieństwa realizacji. Te, których nie jesteśmy pewni - odsunęliśmy w czasie" - podkreślił we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Dochody budżetu w 2013 roku oszacowano na 795 mln zł, wydatki na 835 mln zł, a deficyt wynosić będzie 40 mln zł. Znacznie zmniejszono wydatki na inwestycje, np. na przedsięwzięcia drogowe zapisano zaledwie 38 mln zł.

Jak podkreślił marszałek, w przyszłym roku jedynie kończone będą już rozpoczęte przedsięwzięcia. Przyszły rok ma być - w jego opinii - okresem przygotowań do nowej perspektywy finansowej UE.

W wydatkach bieżących zaplanowano około 100 mln zł na dopłaty do transportu kolejowego. Przyszłoroczne plany w dziedzinie transportu zostały znacznie zredukowane w stosunku do zapowiedzi, gdyż województwo nie otrzyma na razie rządowej subwencji na zakup taboru dla tworzonej obecnie kolei metropolitalnej BiT City.

Poważnym kosztem jest utrzymanie administracji publicznej, na którą przeznaczone zostanie 91 mln zł. Na przyszły rok zaplanowano dla urzędników m.in. szkolenia w dziedzinie pozyskiwania pieniędzy unijnych, gdyż - jak przyznał marszałek Całbecki - w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwo kujawsko-pomorskie zajmuje pod tym względem jedno z ostatnich miejsc w skali kraju.

Ostatecznie za zaproponowanym przez marszałka projektem budżetu głosowało 22 radnych koalicji PO-PSL, a ośmiu z opozycyjnych klubów PiS i SLD wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.