PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Łodzi w rękach mieszkańców

  • newseria.pl    18 września 2012 - 11:24
Budżet Łodzi w rękach mieszkańców

Mieszkańcy Łodzi będą decydowali o wydatkowaniu miejskich pieniędzy. Do ich dyspozycji będzie na razie jeden procent z ogólnej puli środków budżetowych. – W oparciu o te środki można już podejmować decyzje, dotyczące konkretnych działań w danej przestrzeni – przekonuje prezydent miasta Hanna Zdanowska.
Środki budżetowe, które trafią we władanie mieszkańców, mają być wydawane zgodnie z wolą większości.

Czytaj też: Samorządową kasą porządzą mieszkańcy

- Chcemy w ramach konsultacji ustalać priorytety dla danej społeczności - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Hanna Zdanowska.

Mieszkańcy Łodzi będą mogli zgłaszać różnorakie pomysły, które - ich zdaniem - byłyby warte realizacji w ramach przyszłorocznej perspektywy finansowej.

- Czy to będzie droga, remont budynku, być może jakiś event, który chcieliby, żeby na danym terenie zaistniał - tłumaczy prezydent Łodzi.

Konsultacje budżetowe funkcjonują w Łodzi od dwóch lat. Pośrednią rolę odgrywały w nich do tej pory jednostki pomocnicze, rady osiedli, które miały do zadysponowania określoną pulę środków.

- W tym roku chcemy, żeby na tę przekazaną część budżetu nie miała wpływu ani Rada Miejska, ani prezydent, a przede wszystkim właśnie mieszkańcy - mówi Hanna Zdanowska. - Oczywiście my musimy zadbać, aby to się wszystko odbyło z poszanowaniem prawa, reguł dyscypliny finansów publicznych i wszystkich nałożonych na nas, określonych prawem instytucji nadzorczych.

Zdaniem Hanny Zdanowskiej, Łodzianie chcą mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki miasta, m.in. poprzez dysponowanie środkami budżetowymi.

- Do tej pory, niestety, moi poprzednicy nie prowadzili dialogu z mieszkańcami - mówi prezydent Łodzi. - Skutek był taki, że rozmijały się cele władz miasta z tym, czego oczekuje społeczeństwo.

Jak podkreśla, dziś powoli udaje się odwracać tę tendencję.

- Jesteśmy prekursorem, miastem, w którym praktycznie każdą decyzję z tych większych, kluczowych dla miasta i tych mniejszych, poprzedza się konsultacjami społecznymi - zauważa Hanna Zdanowska. - W ramach tych konsultacji Łodzianie apelowali, żeby część tych możliwości decydowania przerzucić.

Prezydent Łodzi zastrzega jednocześnie, że w przyszłorocznym budżecie nie będzie wielu środków na nowe inwestycje. Skupiać się on będzie przede wszystkim na zapewnieniu finansowania dla projektów, które są już w fazie realizacji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • znajom, 2012-09-18 20:42:56

    Paczta Panstwo jaka reformatorka z tej Hanki Malowanki Zdanowskiej !!!! Konsultacje z mieszkańcami ?! A jak wpychała wspólnoty mieszkaniowe ( czyt: właścicieli prywatnych lokali ) w łapy gminnych administracji nieruchomościami ( szt.25 ) to jakoś nie pytała nikogo czy chcą takich urzędasów-darmozj...adów utrzymywać !!  rozwiń