PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet na 2016 r. jednym z najlepszych w historii Szczecina

  • PAP/em    16 listopada 2015 - 18:53

W poniedziałek (16.11) prezydent miasta Piotr Krzystek przedstawił mediom projekt budżetu. - Przyszłoroczny budżet Szczecina będzie stabilny - stwierdził prezydent.
"Przyszłoroczny budżet jest jednym z najlepszych w historii miasta. Udało się go zbilansować i jednocześnie położyć większy nacisk na sferę społeczną. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadzamy m.in. bon opiekuńczy. Pojawią się także nowe domy dziennego pobytu dla seniorów" - zapewnił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

500 zł dla rodzin

Prezydent przypomniał, że 500 zł miesięcznie będą mogli otrzymać rodzice najmłodszych szczecinian na dopłaty np. do prywatnego żłobka czy niani. Bon opiekuńczy to kolejny element programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie" - systemu ulg i zniżek wspierających rodzinę.

Jak podkreślił Krzystek, przedstawiany projekt budżetu nie jest jego "autorskim pomysłem", ale był już szeroko konsultowany. Przyznał, że w dokumencie "jest mało środków zewnętrznych", czyli funduszy unijnych, bo - jak zaznaczył - w przyszłym roku nie ruszą jeszcze nowe projekty unijne, przewidziane na nową perspektywę finansową.

Jako cechę charakterystyczną przyszłorocznego budżetu wymienił utrzymanie wysokiej nadwyżki operacyjnej na poziomie 13,3 proc. przy jednoczesnym zwiększaniu nakładów na sferę społeczną.

Stabilny budżet

Ten budżet będzie niemal zrównoważony - podkreślił. Deficyt wyniesie jedynie 7 mln zł.

Krzystek zwrócił uwagę na tendencję spadku bezrobocia w mieście, które obecnie wynosi 7,4 proc. Ta tendencja pozytywnie przekłada się na dochody, ponieważ przybywa m.in. nowych inwestorów i notuje się większe wpływy podatkowe - wyjaśnił.

Budżet Szczecina na rok 2016 zakłada dochody na poziomie 2,092 mld zł, a wydatki 2,099 mld zł.

Wydatki bieżące w 2016 r. planowane są na poziomie: 1,6 mld zł, z czego najwięcej, bo 35 proc., czyli 583 mln zł przeznaczono na edukację, po 15 proc. na pomoc społeczną (254 mln zł) oraz na transport i komunikację (250 mln zł). Wydatki majątkowe to kwota: 416 mln zł.

Skarbnik miasta Stanisław Lipiński zwrócił uwagę, istotnym dla budżetu będzie zmniejszenie dochodów związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Powołując się na szacunki resortu finansów poinformował, że w skali roku dla Szczecina może to być 104 mln zł.

Na inwestycje Szczecin przeznaczy 416 mln zł. Większe to m.in. początek przebudowy ul. Spacerowej łączącej dwie ważne arterie miasta -ul. Arkońską z Wojska Polskiego czy rozpoczęcie modernizacji stadionu Pogoni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.