PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet na 2018 r., Leszek Skiba: Wydatki będą musiały zostać ograniczone

  • PAP/AT    14 czerwca 2017 - 07:37
Budżet na 2018 r., Leszek Skiba: Wydatki będą musiały zostać ograniczone
Ważne, żeby wydatki były w ryzach - powiedział wiceminister finansów (fot.mf.gov.pl)

Reguła wydatkowa pozwala, by wydatki w całym sektorze finansów publicznych w 2018 r. wzrosły o ok. 36 mld zł. To oznacza, że przestrzeń do wzrostu wydatków w budżecie centralnym będzie bardzo mała, będą musiały zostać ograniczone
• Nie ma co liczyć na to, by w 2018 r. suma wydatków w budżecie widocznie wzrosła.

• Na razie wszystko wskazuje, że prawdopodobnie będzie zbliżona do tej z 2017 r. - nominalnie.

• Dużym wyzwaniem dla Ministerstwa Finansów jest zaproponowanie nieznacznych, ale jednak, oszczędności.

• Ważne, żeby wydatki były w ryzach, co jest zgodne z logiką rządu

Skiba pytany był o największe wyzwania stojące przed resortem finansów w związku z konstruowaniem budżetu na 2018 r. "Najważniejszym wyzwaniem jest takie określenie łącznego limitu wydatków, aby było to zgodne ze stabilizującą regułą wydatkową. To wymaga całościowego przejrzenia wydatków. Nie ma co liczyć na to, by w 2018 r. suma wydatków w budżecie widocznie wzrosła. Na razie wszystko wskazuje, że prawdopodobnie będzie zbliżona do tej z 2017 r. - nominalnie" - powiedział Skiba.

"Dużym wyzwaniem dla Ministerstwa Finansów jest zaproponowanie nieznacznych, ale jednak, oszczędności. Ważne, żeby wydatki były w ryzach, co jest zgodne z logiką rządu" - dodał.

Wiceminister wyjaśnił, że reguła wydatkowa pozwala, by wydatki w całym sektorze finansów publicznych w 2018 r. wzrosły o ok. 36 mld zł. Wzrost ten obejmie wydatki emerytalne z FUS, wydatki NFZ, większe nakłady na obronę narodową (2 proc. PKB w przyszłym roku da nominalnie więcej niż 2 proc. PKB w tym roku), współfinansowanie projektów realizowanych ze środków UE, wyższe wydatki jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Polska zostanie bez unijnego wsparcia w budżecie UE po 2020 roku?

"To oznacza, że przestrzeń do wzrostu wydatków w budżecie centralnym będzie bardzo mała, wydatki będą musiały zostać ograniczone. Zatrzymamy się na poziomie zerowego wzrostu albo niewielkiej korekty" - powiedział.

Wiceminister Skiba poinformował, że na razie resort nie ma sygnałów dotyczących zmian w programie 500+, prowadzi także rozmowy z Narodowym Bankiem Polskim w sprawie zaplanowania wysokości ewentualnej wpłaty do budżetu zysku banku centralnego. Zaznaczył, że jeżeli złoty będzie się umacniał, to tego zysku nie będzie.

Mówił także o perspektywach i warunkach osiągnięcia tzw. średniookresowego celu budżetowego dla deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 1 proc. PKB.

"Aktualnie planujemy, że cel ten zostanie osiągnięty w 2021 r. Są trzy warunki. Po pierwsze - musimy utrzymać dynamikę wzrostu gospodarczego na prognozowanym poziomie. Po drugie - wzrost dochodów nie może bazować tylko na wzroście gospodarczym, ale także na poprawie ściągalności podatków w projektowanym horyzoncie i prognozowanym tempie. Po trzecie - dynamika wzrostu wydatków musi być zgodna z regułą wydatkową, czyli musimy być w pewnym sensie dość rygorystyczni" - powiedział.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.