PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski, Białystok: ruszyło głosowanie

  • pap/pt    3 października 2015 - 09:49
Budżet obywatelski, Białystok: ruszyło głosowanie
Budżet obywatelski Białegostoku na 2016 rok to 20 mln zl

O poparcie mieszkańców w budżecie obywatelskim Białegostoku na 2016 r. rywalizuje 57 projektów, spośród 105 zgłoszonych. Do podziału jest 20 mln zł.
W sobotę ruszyło głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2016 r. Potrwa do 19 października, do podziału między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe jest w sumie 20 mln zł. O poparcie mieszkańców walczy 57 propozycji.

Głosy można oddawać zarówno na papierowych kartach do głosowania (m.in. w urzędzie miejskim i Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych), jak i przez internet.

Jak powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, aby ułatwić mieszkańcom głosowanie w wersji tradycyjnej, punkty, gdzie można będzie to zrobić, będą działać też w niektórych sklepach i galeriach handlowych. Po mieście jeździć też będzie mobilny punkt do głosowania.

Samo głosowanie poprzedziło kilkanaście spotkań informacyjnych, promujących ideę budżetu obywatelskiego i zgłoszone projekty. Władze miasta przyznają, że zainteresowanie spotkaniami było umiarkowane, ale chcą wyciągnąć z tego wnioski w przyszłości - np. jeszcze wcześniej zaczynać takie działania.

Do podziału 20 mln zł

O poparcie mieszkańców w budżecie obywatelskim Białegostoku na 2016 r. rywalizuje w sumie 57 projektów, spośród 105 zgłoszonych. Do podziału jest 20 mln zł.

Wśród zakwalifikowanych projektów jest 28 ogólnomiejskich i 29 osiedlowych; głosować można maksymalnie na trzy projekty ogólnomiejskie i maksymalnie na trzy osiedlowe. Na te drugie nie można jednak oddać żadnego głosu, jeśli nie ma takich projektów na osiedlu, na którym głosująca osoba mieszka.

Regulamin przewiduje po 500 tys. zł na projekty na każdym z 28 miejskich osiedli i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie.

Mieszkańcy chcą boisk i placów zabaw

Najwięcej pomysłów dotyczy budowy boisk sportowych lub boisk wspólnie z placem zabaw czy siłownią na wolnym powietrzu. Są też np. dwie nowe stacje rowerów miejskich, a także projekty ścieżek do biegania, ścieżek rowerowych i parkingów. Cztery projekty dotyczą budowy pomników w mieście.

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku. W pierwszej głosowano na 51 projektów (do podziału było 10 mln zł), w drugiej na 56 (do podziału było 12 mln zł).

W ubiegłorocznej edycji na projekty oddano blisko 40 tys. ważnych głosów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.