PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski: chorzowianie decydują o wydatkach

  • bad    9 maja 2014 - 13:45
Budżet obywatelski: chorzowianie decydują o wydatkach

Do 22 maja mieszkańcy Chorzowa mogą głosować na propozycje inwestycji, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Chorzowianie głosują tradycyjnie oraz przez internet - bez wychodzenia z domu.
W tym roku do podziału są 2 mln 100 tys. Kwota została podzielona na 7 części. O zwiększenie liczby okręgów wnioskowali mieszkańcy mniejszych dzielnic, np. Maciejkowic. Każdy z okręgów: Chorzów Batory, Klimzowiec, Chorzów Stary, Maciejkowice, Centrum, Cwajka i Chorzów II ma do dyspozycji 300 tys. zł.

W pierwszym etapie budżetu obywatelskiego chorzowianie składali swoje propozycje inwestycji, które ich zdaniem powinny być zrealizowane. Łącznie do Urzędu Miasta trafiło 961 wniosków.

Czytaj też: EEC: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli

- Wiele pomysłów się powtarzało, co oznacza, że mieszkańcy jednoczyli się w wysiłkach, łączyli w grupy, by przeforsować konkretny pomysł. To świadczy o tym, że budżet obywatelski nie tylko daje możliwość współdecydowania o inwestycjach w mieście, ale też uruchamia lokalną inicjatywę, a to dobry znak - przyznaje prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Wszystkie wnioski chorzowian zostały szczegółowo przeanalizowane. Prawidłowo wypełnione, spełniające wymogi formalne znalazły się w ankiecie. Mieszkańcy wybierają spośród 79 zatwierdzonych propozycji. Każdy ma do dyspozycji 5 głosów. Może poprzeć jedną, konkretną inwestycję albo rozdzielić głosy na kilka propozycji.

Papierowe ankiety dostępne są w Urzędzie Miasta i w 17 punktach na terenie Chorzowa, gdzie zlokalizowane są urny, do których powinny trafić głosy. Jedna urna dostępna jest przez całą dobę, również w weekend i znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej przy Placu Powstańców Śląskich 1 (budynek basenu). Duża liczba ankiet zostanie też dostarczona bezpośrednio do domów. Podobnie jak rok temu można wypełnić ankietę przez internet. Formularz elektroniczny dostępny jest pod adresem www.bo.chorzow.eu.

Chorzów po raz drugi przeprowadza Budżet Obywatelski. W 2013 roku mieszkańcy decydowali o podziale 1 mln 600 tys. zł. W głosowaniu zdecydowali, m.in. o budowie parkingu w Chorzowie II, nowych miejscach postojowych w Chorzowie Batorym. W Centrum rewitalizowany jest Park Hutników, a w Chorzowie Starym remontowana jest Aleja Wycieczkowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.