PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski. Jak przygotowują go we Wrocławiu?

  • pt    2 lutego 2015 - 10:08
Budżet obywatelski. Jak przygotowują go we Wrocławiu?

fot.pixabay.com

Jak zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w miejski budżet obywatelski? Wrocław wprowadza pilotażowy program.
Przyjdź, zaproponuj lokalny projekt, przegadaj go z sąsiadami i urzędnikami. Buduj porozumienia na rzecz najciekawszych propozycji zgłoszonych na twoim osiedlu – zwiększysz ich szanse w głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015  – zachęca wrocławski magistrat.

Okazją, by to wszystko zrobić są specjalne warsztaty - „Laboratoria Obywatelskie”, które ruszają 3 lutego na Oporowie. Wystartują także na Biskupinie-Sępolnie-Dąbiu-Bartoszowicach, Borku, Szczepinie i Brochowie. Na każdym z tych osiedli planowana jest seria czterech warsztatów. Projekt potrwa do marca.

Czytaj: Warszawa: ruszają dzielnicowe maratony pisania projektów

Celem Laboratoriów jest zwiększenie liczby mieszkańców angażujących się we Wrocławski Budżet Obywatelski. Warsztaty będą prowadzone w oparciu o brytyjską metodę Planning for Real, która przywędrowała do Polski pod koniec 2014 r.

Czytaj: Partycypacja społeczna. Czy to tylko referenda odwoławcze i budżet obywatelski?

Jest to lokalny pilotaż tej formy współpracy z mieszkańcami. Jeśli wszystko się uda, w przyszłym roku warsztaty mogą objąć już całe miasto. Będzie to o tyle istotne, że wtedy też zwiększona zostanie kwota przeznaczona na projekty oddolne w WBO.

– Z naszych obserwacji wynika, że największy skutek przynosiły działania promocyjne liderów poszczególnych projektów. Stąd pomysł, by spróbować już na samym początku znaleźć lokalne, aktywne środowiska, dać im narzędzia, dzięki którym poznają potrzeby mieszkańców i wspólnie z nimi wypracują projekty, które później zostaną zgłoszone do WBO – mówi Bartłomiej Świerczewski, Koordynator Zespołu Organizacyjnego Biura Rady Miejskiej.

Lokalni liderzy z pięciu osiedli, którzy zgłosili się do projektu będą wspierani przez magistrat i Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP).

- Najważniejsi jednak są sami mieszkańcy, ich odczucia i propozycje – podkreśla Łukasz Medeksza, wiceprezes wrocławskiego oddziału TUP.

Podczas pierwszego warsztatu mieszkańcy wybiorą konkretne miejsca, o których chcą rozmawiać i zaproponują najważniejsze dla nich tematy. Na drugim dzieci w szkole przygotują kolorowe makiety dla wskazanych terenów. Na trzecim i czwartym mieszkańcy wskażą na tych makietach główne miejscowe wyzwania, zaproponują projekty, porozmawiają z ekspertami i urzędnikami.

- Metoda jest efektowna. Nie polega na debatowaniu, w którym zawsze górę biorą ci najbardziej wygadani – tłumaczy Medeksza. - To praca z mapami i makietami. I to nie profesjonalnymi, a wykonanymi przez dzieci. Warsztaty są otwarte dla wszystkich. Nie trzeba walczyć o głos, wystarczy napisać swoją uwagę na kartce i wpiąć ją w odpowiednim miejscu makiety.

Główną promotorką metody Planning for Real jest Margaret Wilkinson z Wielkiej Brytanii. We wrześniu 2014 r. wystąpiła we Wrocławiu podczas konferencji „DiverCITY – Miasto dla wszystkich”.KOMENTARZE (1)

  • Wrocławianin z Wrocławia, 2015-02-02 17:43:32

    większość projektów obywatelskich będzie jak te wspomniane makiety dziecięce P A P I E R O W A