PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski Krakowa: Trwa weryfikacja i liczenie głosów

  • JS    4 lipca 2017 - 18:57
Budżet obywatelski Krakowa:  Trwa weryfikacja i liczenie głosów
Ostateczne wyniki głosowania będą znane po wprowadzeniu głosów oddanych drogą papierową do bazy danych gromadzącej głosy oddane elektronicznie. Te czynności potrwają do 7 lipca (Fot. Katarzyna Stefanik / krakow.pl)

30 czerwca zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Krakowa 2017. Krakowianie oddali 21 766 głosów drogą elektroniczną. Spora liczba głosów, bo ponad 10 tysięcy, została oddana do urn – trwa jeszcze liczenie i weryfikacja kart do głosowania.
Tegoroczne głosowanie różniło się od tych z poprzednich lat. Po pierwsze, przywrócono możliwość tradycyjnego głosowania przez wrzucenie papierowych kart do urn. Po drugie, zdecydowano się na weryfikację tożsamości głosujących, co spowodowało urealnienie liczby głosów. W tym roku nie ma wątpliwości: jeden głosujący mógł oddać tylko jeden głos.

Decyzją Rady Budżetu Obywatelskiego tożsamość osób, które głosowały tradycyjnie, była weryfikowana za pomocą dowodu osobistego – sprawdzano, czy dane zamieszczone na karcie do głosowania odpowiadają danym w jego dowodzie osobistym.

Weryfikacja głosów elektronicznych odbywała się za pomocą kodu SMS. Każdy głosujący musiał założyć konto, w którym podawał podstawowe dane, a także PESEL i numer telefonu. Mieszkaniec musiał potwierdzić swój profil unikatowym hasłem SMS, które otrzymał na wskazany przez siebie numer telefonu komórkowego.

Ostateczne wyniki głosowania będą znane po wprowadzeniu głosów oddanych drogą papierową do bazy danych gromadzącej głosy oddane elektronicznie. Te czynności potrwają do 7 lipca i wtedy też dowiemy się, ilu krakowian wzięło udział w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Do 31 lipca nastąpi zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz jej upublicznienie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.