PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski Lublina po poprawkach. Większa kwota na projekty gwarantowane

  • TK    6 marca 2018 - 15:32
Budżet obywatelski Lublina po poprawkach. Większa kwota na projekty gwarantowane
W 2017 r. nieliczni mieszkańcy Lublina oddali swoje głosy na tradycyjnych kartach (fot. budzetobywatelski.lublin.pl)

Najważniejsze zmiany to zwiększenie kwoty projektu gwarantowanego, głosowanie na 1 projekt duży i 2 małe oraz możliwość składania projektów wyłącznie przez internet.
  • Od 15 marca będzie można składać wnioski do budżetu obywatelskiego w Lublinie.
  • W tym roku zaszły zmiany w regulaminie. Dotyczą projektów gwarantowanych oraz zasad głosowania.
  • Niezmienna została kwota do rozdysponowania. Wynosi 15 mln zł. 

Zmiany w zasadach budżetu obywatelskiego w Lublinie to efekt ubiegłorocznych konsultacji, przeprowadzonych przez urząd miejski. Z 97 uwag, jakie wpłynęły do regulaminu nowego budżetu obywatelskiego, 64 zostały uwzględnione w jego ostatecznej wersji (45 w całości a 19 częściowo).

Już w 2017 r. do budżetu obywatelskiego wprowadzono tzw. projekty gwarantowane - realizowane w przypadku, gdy w ogólnym głosowaniu nie znalazł się żaden projekt w danej dzielnicy. W tym roku, po konsultacjach społecznych, kwota ta została zwiększona ze 150 do 175 tys. zł. Dodatkowe zmiany to umożliwienie głosowania na 1 projekt duży (do 1,2 mln zł) i dwa małe (do 300 tys. zł). W zeszłym roku można było głosować na 1 projekt duży oraz 1 mały. Ostatnia zmiana to możliwość składania wniosku tylko przez internet.

Czytaj także: Oto najlepsze projekty do budżetów obywatelskich w Polsce

Nabór wniosków rusza w tym roku wcześniej, już 15 marca, i potrwa do 15 kwietnia. Tydzień później wszystkie Rady Dzielnic otrzymają drogą mailową złożone wnioski, które dotyczą ich dzielnic. Będzie to okazja do wyrażenia opinii o poszczególnych projektach, Rady Dzielnic przekażą je następnie do 15 maja do Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. Na początku czerwca będą znane wyniki oceny formalnej zgłoszonych projektów.

Projekt będzie można złożyć wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej www.obywatelski.lublin.eu, bez konieczności drukowania i zanoszenia do Urzędu Miasta. W przypadku osób nie korzystających z komputera, projekt można złożyć za pośrednictwem formularza dostępnego w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz do pobrania na stronie internetowej www.lublin.eu/budzetobywatelski.

Głosowanie, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się od 23 września do 10 października. Można zagłosować elektronicznie na stronie internetowej lub tradycyjnie za pośrednictwem karty głosowania, dostarczanej osobiście do wyznaczonego punktu.

Budżety obywatelskie nie angażują wszystkich. Potrzebne systemowe rozwiązania?

W tym roku mieszkańcy Lublina będą mieli do dyspozycji 15 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. W tym 9 mln na projekty małe i 6 mln na projekty duże. W 2017 r. w głosowaniu wzięło udział ponad 37 tys. mieszkańców. Zdecydowana większość z nich zrobiła to za pomocą formularza internetowego. Na głosowanie papierowe zdecydowało się tylko 1,5 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.