PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski Sosnowca zwiększy się z 3 do 5 mln zł

  • PAP    9 kwietnia 2014 - 17:26

Z 3 do 5 mln zł zwiększy się w 2015 roku tzw. budżet obywatelski Sosnowca (Śląskie). Pierwsze propozycje inwestycji mieszkańcy będą mogli składać w połowie tego roku - poinformował w środę Urząd Miejski w Sosnowcu.
Środki w wysokości 5 mln zł zostaną rozdysponowane pomiędzy siedem obszarów odpowiadających w przybliżeniu okręgom wyborczym. Proponowane obszarom kwoty początkowo wahały się od ok. 360 tys. zł do ok. 510 tys. zł. Po zwiększeniu środków mieszkańcy będą mieli do dyspozycji od ok. 608 tys. zł do ok. 850 tys. zł.

"Zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę środków z 3 do 5 mln zł, ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców budżetem obywatelskim" - poinformował PAP naczelnik wydziału polityki gospodarczej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Michał Mercik.

W połowie roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły na inwestycje, które mogą dotyczyć m.in. naprawy drogi, budowy ścieżki rowerowej czy rewitalizacji parku. W lipcu i sierpniu urzędnicy zweryfikują te pomysły pod względem formalnym i merytorycznym oraz sprawdzą czy koszty inwestycji zostały prawidłowo oszacowane. "Będzie się to odbywało w porozumieniu ze zgłaszającymi projekty, gdyby się okazało, że w niewielkiej odległości planowane są podobne projekty" - dodał Mercik.

Projekty, które przejdą weryfikację zostaną ogłoszone i poddane pod głosowanie mieszkańców we wrześniu. Lista projektów inwestycyjnych, które zostaną zrealizowane w 2015 roku, powinna być znana na początku października.

Sosnowiec liczy ok. 210 tys. mieszkańców.

Pomysł budżetu partycypacyjnego, zwanego też obywatelskim, zastosowany ćwierć wieku temu w brazylijskim Porto Alegre, w Polsce znajduje coraz więcej naśladowców. Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski, był w 2011 r. Sopot. W jego ślady poszły m.in.: Wrocław, Gliwice, Elbląg, Płock, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Karpacz.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.