PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski: sposób na kreatywne myślenie

  • Paweł Wyszomirski    29 marca 2016 - 17:41
Budżet obywatelski: sposób na kreatywne myślenie
Budżet obywatelski to szansa, by rozwiązać miejskie problemy taniej niż zakładają urzędnicy. (Fot. : pixabay.com).

• Mija pięć lat od wdrożenia pierwszych budżetów obywatelskich.
• To często jedyna możliwość na sfinansowanie „działań eksperymentalnych”. 
• Na podobne projekty samorządy normalnie raczej nie dałyby pieniędzy.
Już 5 lat budżetów obywatelskich w Polsce

Właśnie mija pięć lat odkąd ideę budżetu obywatelskiego udało się zaszczepić w Polsce. 16 lutego 2011 r. w sopockiej kawiarni Bookarnia odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami miasta, zainicjowane przez Marcina Gerwina i Maję Grabowską, które stanowiło początek starań o przygotowanie i uruchomienie procesu wyboru przez sopocian pomysłów do realizacji w 2012 r. Jak dziś wygląda “budżetowy” krajobraz Polski?

Projekty wybrane w Sopocie w 2012 r. okazały się dla wielu inne od przewidywań. Krytycy całego pomysłu przewidywali, że mieszkańcy będę głosować na inicjatywy, zlokalizowane blisko nich i z których odniosą bezpośrednią korzyść. Okazało się jednak, że najwięcej głosów zdobył pomysł na ustawienie dodatkowych zestawów do segregacji odpadów o wartości 60 tys. zł. Kolejne miejsce zajęła idea dofinansowania i modernizacji schroniska dla zwierząt o łącznej wartości 400 tys. zł.

Mieszkańcy raczej nie patrzyli na budżet obywatelski, jako narzędzie służące poprawie ich najbliższego otoczenia, ale sposób na rozwiązanie ważnych problemów miejskich. Właśnie poszukiwaniem takich pomysłów ma służyć ogólnopolski konkurs “Mieszkam-TU.eu - mądre pomysły na mądre miasto”, który po raz drugi organizują Fundacja Napraw Sobie Miasto (autor jest jej prezesem) z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Partnerem działań są Portal Samorządowy oraz organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Mieszkasz tu?

W 2015 r. odbyła się jego I edycja. W jury konkursowym zasiedli: Jerzy Buzek – eurodeputowany, Joanna Erbel - działaczka miejska i członkini Kongresu Ruchów Miejskich, Jarosław Makowski – były dyrektor Instytutu Obywatelskiego, Paweł Soloch - były dyrektor Instytutu Sobieskiego, Paweł Orłowski – były wiceminister infrastruktury i rozwoju oraz Rafał Kerger - redaktor Portalu Samorządowego. Nagrody zwycięzcom zostały wręczone 22 kwietnia podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Łącznie zgłoszono 54 projekty i oddano na nie blisko 35 tys, głosów. Nagrodzeni zostali m.in. autorzy projektu „Ułatwienia rowerowe w Radomiu” oraz „Woonerf – ulica - podwórzec w Łodzi". Ten pierwszy pokazywał w jaki sposób za stosunkowo niewielką kwotę (100 tys. zł.) można otworzyć miasto dla rowerzystów, dzięki dopuszczeniu ruchu na ulicach jednokierunkowych “pod prąd” oraz stworzeniu systemu rowerowego kontraruchu. Radomski pomysł jest faktycznie wzorem, nadającym się do powielenia w większości miast Polski.

W Łodzi z kolei mieszkańcy odzyskali dla pieszych jedną z ulic w śródmieściu. Udało im się stworzyć “ulicę-podwórzec” na wzór popularnych m.in. w Holandii “woonerfów”. W takiej przestrzeni publicznej to pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, a ograniczenie ruchu aut sprzyja lokalnym przedsiębiorcom. To również idea, którą można zaszczepić wśród mieszkańców wielu innych miast.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.