PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski w Białymstoku. Wkrótce rusza głosowanie

  • PAP/PSZ    3 października 2017 - 16:49
Budżet obywatelski w Białymstoku. Wkrótce rusza głosowanie
Do podziału jest 10 mln zł. (fot. Shuttterstock)

W środę 4 października rusza głosowanie na 44 projekty zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego 2018 roku Białegostoku - przypominają władze miasta. Głosowanie potrwa do 18 października; do podziału między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe jest w sumie 10 mln zł.
To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku.

Głosy będzie można oddawać zarówno na papierowych kartach do głosowania (m.in. w urzędzie miejskim i Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych), przez internet a także w mobilnych punktach w miejskim autobusie, który w różne dni będzie czekał na mieszkańców w innej części miasta.

Warto wziąć udział w głosowaniu, bo to okazja do współdecydowania o tym, co powstaje w mieście - zachęcał we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. "Zależy nam na aktywizacji lokalnej społeczności, w tym wypadku społeczności miasta Białegostoku, na tym by: z jednej strony pojawiały się ciekawe projekty, a z drugiej strony, by to sami białostoczanie współdecydowali o tym, co ma się zmienić w ich sąsiedztwie" - dodał.

O poparcie mieszkańców w budżecie obywatelskim Białegostoku na 2018 r. rywalizują w sumie 44 projekty - 17 projektów ogólnomiejskich (na które zapisano 3 mln zł) oraz 27 osiedlowych (do podziału jest 7 mln zł ). Swój głos można maksymalnie oddać na jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie na dwa osiedlowe.

Projekty to zarówno pomysły infrastrukturalne oraz tzw. miękkie, kulturalno-społeczne. Większość dotyczy m.in. budowy boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką, dróg dojazdowych czy chodników, wiele jest też pomysłów dotyczących organizacji festynów.

Głosować może każdy mieszkaniec powyżej 13 roku życia (osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę opiekunów-PAP).

Jak poinformowała na konferencji dyrektorka Biura Konsultacji i Partycypacji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Urszula Dmochowska, aby głosować, nie trzeba być zameldowanym w Białymstoku, wystarczy - jak dodała - "zadeklarować się, że jest się mieszkańcem Białegostoku z zamiarem stałego pobytu".

W poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego wybrano w sumie 90 projektów; podzielono w sumie 52 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.