PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski w Krakowie. Znamy zwycięzców, ale frekwencja nie zachwyca

  • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 15:52
Budżet obywatelski w Krakowie. Znamy zwycięzców, ale frekwencja nie zachwyca
W tegorocznej edycji BO w Krakowie frekwencja była niższa niż w poprzednich latach (fot. UM Kraków/Tomasz Stankiewicz)

Znamy zwycięzców czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Krakowie. Najwięcej głosów zebrał projekt dotyczący zagospodarowania terenów wokół zalewu Bagry. Jednak w tym roku mieszkańcy nie dopisali. Frekwencja była niższa niż w poprzednich edycjach i wyniosła 5 proc.
• Czwarta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała kwotą 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach

• W sumie zakwalifikowano do niej 319 propozycji mieszkańców: 111 dotyczących zadań ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych.

• Najwięcej głosów, ponad 13 tys. zyskał projekt "Zalew Bagry - zagospodarowanie", który zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu, tak by mógł on służyć krakowianom do celów rekreacyjno-wypoczynkowych przez cały rok. 

Projekt przewiduje budowę ciągu pieszego od plaży do kładki nad torami kolejowymi, małej architektury, oświetlenia, toalet, przebieralni, a także zorganizowanie bezpiecznego kąpieliska wraz z niezbędną infrastrukturą, miejsc postojowych oraz wybiegu dla psów. Być może w okresie zimowym zostanie tam uruchomione lodowisko. Do realizacji tych planów potrzebne jest 3 mln zł.

Kolejne w rankingu projektów ogólnomiejskich były: "100 drzew dla każdej dzielnicy!" oraz "Łączymy Parki Krakowa - z dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa".

W poszczególnych dzielnicach wygrywały projekty dotyczące m.in. instalowania ławek do odpoczynku (dzielnica I), budowy ogólnodostępnego placu zabaw przy Gimnazjum nr 7 (dzielnica II), urządzenia ogrodu pochłaniającego zanieczyszczenia (dzielnice III i XII) czy nasadzeń drzew (dzielnice IV i V).

Czytaj więcej: Radom wybrał projekty w ramach budżetu obywatelskiego

W dzielnicy VI najwięcej głosów zebrał projekt budowy bezpiecznego chodnika na ul. Balickiej. W dzielnicy VII wygrał projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach, a w dzielnicy VIII pierwsze miejsce przypadło projektowi "Zielona Aleja Twardowskiego". Mieszkańcy dzielnicy IX zdecydowali się na projekt łączący rekreację, edukację i integrację w Parku Solvay.

W dzielnicy X mieszkańcom najbardziej spodobał się projekt dotyczący remontu chodnika przy ul. Taklińskiego. Liderem w dzielnicy XI okazała się minisiłownia na otwartym powietrzu na os. Piaski Nowe, w dzielnicy XIII zwyciężył projekt dotyczący ratowników WOPR nad Bagrami, a dzielnice XIV i XV postawiły na zieleń w Lasku Łęgowskim i Parku Oświecenia.

Dzielnica XVII wybrała budowę chodnika w okolicy Zielonego Skweru Staw Dworski, a dzielnica XVIII - projekt zakładający wymianę obecnego oświetlenia ulicznego na oprawy LED.

Zdaniem Andrzeja Kuliga, zastępcy prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, wyniki głosowania potwierdzają ogólną tendencję, która utrzymuje się od dwóch lat: wygrywają projekty zielone, tuż za nimi są projekty infrastrukturalne, sportowe i te dotyczące zdrowia.

Czytaj więcej: Tarnobrzeg, budżet obywatelski: 2 mln zł na inwestycje ogólnomiejskie i osiedlowe

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.