Budżet obywatelski w Kutnie po raz pierwszy

Po raz pierwszy mieszkańcy Kutna zdecydują, na co chcą wydać 1 mln zł z budżetu obywatelskiego.
Budżet obywatelski w Kutnie po raz pierwszy

Zwycięskie projekty, które zostaną realizowane w przyszłym roku, będą znane pod koniec września.

Poinformował o tym inspektor wydziału kultury, promocji i rozwoju miasta Kutna Michał Kostrzewa. Dodał, że obecnie do urzędu miasta wpłynęło 20 projektów. "Liczymy, że z końcem dzisiejszego dnia będzie ich około 30" - powiedział. Na jedną proponowaną inwestycję będzie można wydać maksymalnie 100 tys. zł brutto.

Propozycje projektów może składać każdy mieszkaniec Kutna, który najpóźniej w dniu zgłaszania projektu ukończył 16 lat. Ponadto musi zebrać podpisy min. 30 osób - mieszkańców Kutna, które również ukończyły 16 lat i popierają jego pomysł.

Jak mówił Kostrzewa, do tej pory w zgłaszanych projektach przeważają tzw. inwestycje twarde, m.in. budowy: parkingu, ścianki wspinaczkowej, boiska sportowego, skateparku, chodników, ścieżek rowerowych czy remonty nawierzchni asfaltowej. "Wśród nich są także tzw. projekty miękkie, na przykład dwie imprezy muzyczne" - powiedział.

Czytaj: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli?

Mieszkańcy Kutna mogą wziąć udział także w cyklicznych konsultacjach społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego.

Do 10 września władze miasta mają czas na weryfikację zgłoszonych pomysłów pod względem formalnym i merytorycznym. Głosowanie na najlepszy zdaniem mieszkańców projekt będzie trwało od 22 do 26 września. Wyniki plebiscytu będą znane pod koniec września, a realizacja zwycięskich pomysłów nastąpi w przyszłym roku.

To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Kutnie. "Uchwała rady miasta o budżecie nie jest jednorazowa. Pomysł powstał głównie z inspiracji innym miastami, między innymi Łodzią, w której budżet obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców" - dodał Kostrzewa.

Według danych Urzędu Statystycznego w Łodzi w Kutnie w 2012 roku mieszkało ponad 45,9 tys. osób. Budżet miasta na 2014 rok wynosi ponad 153,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU