PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski w Kutnie po raz pierwszy

  • PAP    14 sierpnia 2014 - 16:41
Budżet obywatelski w Kutnie po raz pierwszy

Po raz pierwszy mieszkańcy Kutna zdecydują, na co chcą wydać 1 mln zł z budżetu obywatelskiego.
Zwycięskie projekty, które zostaną realizowane w przyszłym roku, będą znane pod koniec września.

Poinformował o tym inspektor wydziału kultury, promocji i rozwoju miasta Kutna Michał Kostrzewa. Dodał, że obecnie do urzędu miasta wpłynęło 20 projektów. "Liczymy, że z końcem dzisiejszego dnia będzie ich około 30" - powiedział. Na jedną proponowaną inwestycję będzie można wydać maksymalnie 100 tys. zł brutto.

Propozycje projektów może składać każdy mieszkaniec Kutna, który najpóźniej w dniu zgłaszania projektu ukończył 16 lat. Ponadto musi zebrać podpisy min. 30 osób - mieszkańców Kutna, które również ukończyły 16 lat i popierają jego pomysł.

Jak mówił Kostrzewa, do tej pory w zgłaszanych projektach przeważają tzw. inwestycje twarde, m.in. budowy: parkingu, ścianki wspinaczkowej, boiska sportowego, skateparku, chodników, ścieżek rowerowych czy remonty nawierzchni asfaltowej. "Wśród nich są także tzw. projekty miękkie, na przykład dwie imprezy muzyczne" - powiedział.

Czytaj: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli?

Mieszkańcy Kutna mogą wziąć udział także w cyklicznych konsultacjach społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego.

Do 10 września władze miasta mają czas na weryfikację zgłoszonych pomysłów pod względem formalnym i merytorycznym. Głosowanie na najlepszy zdaniem mieszkańców projekt będzie trwało od 22 do 26 września. Wyniki plebiscytu będą znane pod koniec września, a realizacja zwycięskich pomysłów nastąpi w przyszłym roku.

To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Kutnie. "Uchwała rady miasta o budżecie nie jest jednorazowa. Pomysł powstał głównie z inspiracji innym miastami, między innymi Łodzią, w której budżet obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców" - dodał Kostrzewa.

Według danych Urzędu Statystycznego w Łodzi w Kutnie w 2012 roku mieszkało ponad 45,9 tys. osób. Budżet miasta na 2014 rok wynosi ponad 153,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.