PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski w Radomiu

  • PAP    10 czerwca 2013 - 10:20
Budżet obywatelski w Radomiu

Mieszkańcy Radomia mogą od poniedziałku głosować na inwestycje i przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w ramach tzw. budżetu obywatelskiego, wynoszącego 3 mln zł. Głosowanie potrwa do końca sierpnia.
Na stronie internetowej miasta zamieszczona jest lista wstępnie zaakceptowanych wniosków, które składali wcześniej do magistratu mieszkańcy, stowarzyszenia i organizacje społeczne. Spośród 277 zgłoszonych propozycji specjalny zespół opiniujący wybrał 125.

„Te propozycje, które zyskają najwięcej głosów mieszkańców, zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego" - zapowiedział prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Władze miasta przeznaczyły na ten cel 3 mln zł.

Część z zakwalifikowanych wniosków dotyczy remontów i budowy dróg, chodników, parkingów, boisk i placów zabaw. Jednym z pomysłów jest sfinansowanie szczepień dla dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, który powoduje raka szyjki macicy. Można też głosować za sfinansowaniem przez miasto powszechnej nauki gry w tenisa dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.

Wśród propozycji jest też m.in. budowa skateparków, zainstalowanie klimatyzacji w sali koncertowej, budowa obserwatorium astronomicznego.

Głosowanie potrwa do końca sierpnia. Urny znajdują się w magistracie, w biurze rady miejskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego, w Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w kilku szkołach. Głosować będzie można także podczas imprez miejskich oraz przez internet. Ostatecznie przyjęte do realizacji propozycje zostaną podane do 15 listopada, przed głosowaniem nad projektem budżetu miasta na 2014 r.

W ostatnim czasie coraz więcej miast w Polsce, np. Poznań, Sopot, Płock, Zielona Góra i Elbląg, wprowadza budżet partycypacyjny (obywatelski), który polega na konsultowaniu z mieszkańcami planowanych inwestycji i związanych z nimi wydatków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel gminy, 2013-07-10 14:33:01

    A co z pozostałymi stekami milionów z budzetu? Czy to taki budżet prywatny kilku trzymajacych władzę, czy co?
  • Darek, 2013-07-10 09:36:57

    Szanowny Autorze tekstu. Budżet obywatelski nie polega na konsultowaniu z mieszkańcami planowanych inwestycji. Proszę się dokształcić .