PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski woj. łódzkiego: 32 projekty w pierwszej edycji

  • PAP/MN    29 listopada 2017 - 16:28
Budżet obywatelski woj. łódzkiego: 32 projekty w pierwszej edycji
W pierwszej edycji BO w Łódzkiem na realizację wybranych przez mieszkańców zadań zarezerwowano 5 mln zł - po 1 mln zł na każdy z pięciu subregionów. (fot. Sebastian Glapiński - UMŁ)

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego mieszkańcy regionu wybrali 32 z ponad 200 zgłoszonych projektów.
• Wybrane zadania dotyczą m.in. sportu, rekreacji, kultury i bezpieczeństwa.

• Wszystkie zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

• Ich łączny koszt sięga 5 mln zł.

"Ponad 102 tys. oddanych głosów - w formie pisemnej i elektronicznej - oznacza ogromne zainteresowanie głosowaniem w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego (BO) woj. łódzkiego. Projekty zgłaszane przez mieszkańców były bardzo różnorodne i ciekawe - od propozycji z dziedziny sportu, rekreacji, kultury, zdrowia, po infrastrukturę i poprawę bezpieczeństwa na drogach. Cieszę się, że pierwszy BO w Łódzkiem wyzwolił taką aktywność lokalnych społeczności w tworzeniu projektów" - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na konferencji w środę, poświęconej wynikom głosowania na BO.

W pierwszej edycji BO w Łódzkiem na realizację wybranych przez mieszkańców zadań zarezerwowano 5 mln zł - po 1 mln zł na każdy z pięciu subregionów, wydzielonych w obrębie województwa. Najwięcej głosów - 14 tysięcy - zdobyło zadanie "Promocja województwa poprzez plenerowe spotkania z kulturą i historią w gminie Poświętne i nie tylko", na które przeznaczono 268 tys. zł.

Czytaj też: Obowiązkowy budżet obywatelski? Jest komentarz Związku Miast Polskich

"Projekt wiąże się z obchodami rocznicy 50-lecia koronacji Obrazu Świętej Rodziny w Studziannie, której dokonali kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Będzie to trzydniowy cykl uroczystości o bardzo bogatym programie" - zaznaczył wicemarszałek woj. łódzkiego Artur Bagieński.

W subregionie wschodnim, gdzie znajduje się Poświętne i Studzianna, w sumie realizowanych będzie 7 zadań, m.in. rekonstrukcja zwycięskiej bitwy Stefana Czarneckiego ze Szwedami pod Strzemeszną w 1656 roku oraz organizacja Festiwalu Płytki Ceramicznej - bo z tego produktu słynie ta część Łódzkiego.

Z kolei w południowej części województwa znajduje się Zalew Sulejowski i tego zbiornika dotyczy projekt zakupu sprzętu ratowniczego za 300 tys. zł, zgłoszony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

"Dzięki tym środkom będziemy mogli zapewnić większe bezpieczeństwo ludziom korzystającym z uroków tego przepięknego akwenu. Planujemy zakup łodzi ratowniczej i skutera ratowniczego, który umożliwia prowadzenie szybszych działań, zwłaszcza z brzegu i w zimie" - wyjaśnił Andrzej Tomicki z WOPR w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj też: Miasta zapowiadają rekordowe budżety i inwestycje. Ale wcale nie tak różowo

Poza tym mieszkańcy południa regionu zagłosowali m.in. na utworzenie "zielonego parku rehabilitacyjnego" w szpitalu im. Kopernika w Piotrkowie i letni festiwal muzyki klasycznej w kolegiacie w Wolborzu.

Cztery zadania realizowane będą w zachodnim subregionie. Autor jednego z nich Marek Lorenc zaproponował "Mundialito Mistrzostwa Świata dzieci w piłce nożnej", czyli turniej dla młodych piłkarzy z rocznika 2006 i 2009, którego finały odbędą się w Aleksandrowie Łódzkim i Konstantynowie Łódzkim. Najwięcej - 297 tys. zł - przeznaczone zostanie na wydarzenia kulturalne organizowane nad zbiornikiem Jeziorsko.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.