PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski województwa łódzkiego stanie się faktem

  • MN    10 lutego 2017 - 15:59
Budżet obywatelski województwa łódzkiego stanie się faktem
Marszałek Witold Stępień potwierdził, że region będzie miał własny budżet obywatelski. (fot. lodzkie.pl)

• Województwo łódzkie to kolejny region, który wprowadzi własny budżet obywatelski.

• Na regionalny budżet obywatelski będzie przeznaczone 5 mln zł.

• Projekty mają być realizowane już w 2018 roku.
- Zarząd przyjął dziś mechanizm wprowadzania budżetu obywatelskiego w regionie. Dotyczy to zarówno trybu konsultacji, jak i regulaminu - ogłosił w piątek, 10 lutego, marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień. - To możliwość zabierania głosu przez mieszkańców i jeden z priorytetów samorządności. Mam nadzieję, że pomysły będą wartościowe i pozwolą zintegrować mieszkańców - dodał.

Województwo zostało podzielone na 5 subregionów:

- północny obejmujący powiaty: kutnowski, łowicki, zgierski, łęczycki.
- wschodni obejmujący Skierniewice oraz powiaty: skierniewicki, rawski, brzeziński, tomaszowski, opoczyński.
- południowy obejmujący Piotrków Trybunalski oraz powiaty: piotrkowski, radomszczański, bełchatowski, łódzki-wschodni.
- zachodni obejmujący powiaty: poddębicki, zduńsko-wolski, pabianicki, łaski, sieradzki, wieruszowski, wieluński, pajęczański.
- łódzki obejmujący Łódź.

Mieszkańcy w każdym z subregionów otrzymają do dyspozycji pulę 1 mln zł, czyli łącznie 5 mln zł. Obecny rok poświęcony będzie na konsultacje i wybór projektów. Rok 2018 to realizacja wybranych pomysłów.

- Zadanie będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec i będzie musiał zdobyć dla niego poparcie 25 innych mieszkańców - wyjaśniała Katarzyna Moroz-Gołacka, p.o. kierownika referatu współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Z doświadczenia innych regionów wiemy, że największym zainteresowaniem cieszyły się tam projekty edukacyjne, sportowe, kulturalne, w tym wydarzenia dedykowane seniorom, młodzieży i nieduże inwestycje.

Pojedynczy projekt musi wahać się między 10 a 300 tys. zł.

Wojewódzkie budżety zyskują na popularności

W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego w Małopolsce. Mieszkańcom oddano do dyspozycji 6 mln zł. Województwo zostało podzielone na 6 subregionów, w których wybrano do realizacji 49 zadań. Po zakończeniu pierwszej edycji przeprowadzono ankietę, w której 93 proc. mieszkańców Małopolski dobrze oceniło wojewódzki budżet obywatelski.

Niedawno marszałek województwa śląskiego również zapowiedział, że w tym regionie ma się pojawić wojewódzki budżet partycypacyjny. Prawdopodobni wystartuje on 2018 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.