PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Siedlec zrównoważony i oszczędny

  • JL    14 grudnia 2015 - 09:16
Budżet Siedlec zrównoważony i oszczędny
Siedlce w przyszlym roku chą uzyskać 381,6 mln zł dochodu. Fot. Pixabay.com

Dochody zaplanowano na 381,6 mln zł, a wydatki 374,5 mln zł. Na inwestycje jest 28,6 mln zł. Kwota ta powinna się zwiększyć ze względu na uruchomienie środków unijnych.
Projekt 28 grudnia trafi na sesję Rady Miasta Siedlce. Zakłada on wydatki niższe o 20 mln zł od tegorocznych.

– W mijającym roku najważniejszą sprawą było zażegnanie kryzysu finansowego – mówi prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – Zrealizowaliśmy w pełni przyjęty program naprawczy. Zostały naprawione wskaźniki zadłużenia miasta, które wynoszą obecnie 50,4 proc.

Burmistrz zapewnia, że miasto ma zdolność kredytową do realizowania dalszych inwestycji.

– Miasto ma tanie kredyty i pożyczki – podkreśla skarbnik Kazimierz Paryła. – Problemem wcale nie jest dług, tylko przyrost zadań od państwa przy niewystarczających środkach – dodaje skarbnik.

Informuje, że w 2015 r. doszły wydatki związane z sześciolatkami w szkołach, a tymczasem subwencja oświatowa zmniejszyła się o 2,5 mln zł. W przyszłym roku ma ona wrócić do poziomu z 2014 roku, ale i tak miasto będzie musiało dołożyć do oświaty ponad 30 mln ze środków własnych, przy subwencji wynoszącej 122 mln zł.

Podobnie jest z pomocą społeczną: liczba uprawnionych do jej pobierania wzrosła o blisko 70 proc. Próbą skompensowania dodatkowych wydatków jest uchwalona dwa tygodnie temu podwyżka podatku od nieruchomości, która ma dać budżetowi dodatkowo około 4 mln zł.

Inwestycje

Wydatki inwestycyjne to na razie 28,6 mln zł. Lista tych inwestycji nie jest długa, a przeważają na niej remonty dróg, ale w ciągu roku ma się wydłużać. Założenie jest takie, że miasto będzie budować lub remontować tylko wtedy, gdy otrzyma na dany cel środki z zewnątrz.

Gdy podpisze stosowne umowy, będzie nowelizować budżet. Na szczycie listy oczekiwań pozostaje niezmiennie tunel pod torami kolejowymi na przedłużeniu ul. Kilińskiego i III etap wewnętrznej obwodnicy miasta.

Jest też szansa na remont ul. Łukowskiej, której stan jest fatalny. Miasto ubiegało się tu o 50-procentowe dofinansowanie rządowe i siedlecki projekt znalazł się wysoko na liście rankingowej (6. miejsce), którą w połowie grudnia ma zaakceptować wojewoda mazowiecki.

Dochody

Samorządy w Polsce śledzą uważnie posunięcia rządu i parlamentu, bo zapowiadane podniesienie kwoty wolnej od podatku PIT spowoduje spadek ich dochodów. W zamian ich udział w tym podatku ma wzrosnąć o 9 procent, co zdaniem skarbnika powinno być wystarczającą rekompensatą.

Pozytywny wpływ na finanse samorządów może też wywrzeć obiecane 500 złotych na dziecko, bo zmniejszy się liczba odbiorców zasiłków z pomocy społecznej.

W projekcie budżetu zaplanowano dochody majątkowe na niespełna 18 mln zł. To zdecydowanie mniej, niż plany z lat poprzednich, ale za to bardziej realne.

Zasoby nieruchomości miasta, które można w znacznym stopniu upłynnić bez szkody dla jego możliwości rozwojowych to wartość blisko 50 mln zł.

Do sprzedania są przede wszystkim działki pod budownictwo jednorodzinne na Piaskach Zamiejskich. Dotąd nabywców znalazło kilka, wolnych jest jeszcze ponad 90.

Spodziewana dzielnica domków jednorodzinnych może tam powstać szybciej, jeśli miasto zbuduje drugi etap ulicy Piaskowej i ulicę Kątową, tworząc szybki i wygodny dojazd do centrum. Oprócz tego miasto chce sprzedać działki w kwartale: Sienkiewicza, Kilińskiego, Floriańska, Pułaskiego. Duże szanse na znalezienie nabywców mają kamienice, w których mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.