PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Warszawy zyskał ponad 75 mln zł. Za sprawą kampanii?

  • MIW    14 marca 2016 - 14:20
Budżet Warszawy zyskał ponad 75 mln zł. Za sprawą kampanii?
W tym roku za sprawą udziału w PIT w Warszawie zostanie 4,544 mld zł. (Fot. : www.pi.gov.pl)

• Coraz więcej osób płaci podatek w stolicy. W tym roku przybyło ich ponad 21 tysięcy.
• Zdaniem urzędników to efekt działań zachęcających do płacenia podatków w stolicy.
• Dochody miasta osiągane tytułem udziału w PIT stanowią ponad 1/3 całego budżetu.
W ubiegłym roku ponad 21 tysięcy osób po raz pierwszy zapłaciło podatek PIT w Warszawie dzięki czemu do miejskiego budżetu trafi dodatkowe 75,4 mln złotych – donosi stołeczny ratusz. Zdaniem urzędników to efekt działań miasta zachęcających do płacenia podatków w stolicy.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy takich działań nie prowadzono, liczba nowych podatników rosła w tempie niespełna tysiąca osób rocznie.

Już od kilku lat jednak stołeczny samorząd zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających się z podatku w Warszawie. I tak rodzice rozliczający się z podatku w stolicy otrzymują dodatkowe punkty przy zapisywaniu swoich pociech do stołecznych przedszkoli i żłobków, a stołeczni podatnicy mogą korzystać z tańszych biletów i oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka.

W ubiegłym roku Warszawa przeprowadziła ponadto kampanię Bez PITu PITu, która zachęcała do płacenia podatków w Warszawie przez osoby, które tu żyją i pracują a wciąż rozliczają się w rodzinnych miejscowościach. Miała ona pokazać, że gdyby nie PIT, stolica musiałaby wprowadzać ograniczenia np. w funkcjonowaniu komunikacji publicznej czy miejskich basenach.

Jak przypominają urzędnicy dochody miasta osiągane tytułem udziału w PIT stanowią ponad 1/3 całego budżetu. W 2016 r. będzie to 4,544 mld zł. Dzięki tym środkom funkcjonuje i rozwija się komunikacja publiczna, remontowane i budowane są drogi i ścieżki rowerowe, działają domy kultury, czy realizowane są różnego rodzaju programy dla juniorów i seniorów, jak np. Zima w mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.