PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Wielkopolski przyjęty

  • PAP    21 lutego 2011 - 19:45
Budżet Wielkopolski przyjęty

Radni sejmiku województwa wielkopolskiego przyjęli w poniedziałek budżet na 2011 r. Dochody wyniosą 1,2 mld zł, a deficyt - ponad 268 mln zł. W porównaniu z poprzednimi, ten budżet jest wyjątkowo proinwestycyjny - uważa marszałek województwa.
Za przyjęciem budżetu głosowało 20 radnych, a przeciw było 13 reprezentantów klubów opozycyjnych. Dokument zakłada dochody w wysokości 1,2 mld zł i wydatki w wysokości ponad 1,5 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 268 mln zł.

Zdaniem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, przyjęty budżet jest proinwestycyjny i "ofensywny". "On nie ma sobie równych, jeśli chodzi o poziom inwestowania, w porównaniu z poprzednimi latami. Z tego będzie wynikało również nasze systematyczne zadłużanie się. Naszym zdaniem jest to poziom bezpieczny, nie ma zagrożenia, żeby nie można było tych wszystkich zobowiązań pokryć w następnych latach" - powiedział Woźniak.

Jak wyjaśnił, nadwyżka wydatków nad dochodami wynika z bardzo intensywnego inwestowania m.in. w duże projekty drogowe.

"Kwota wydatków na drogi to w tym roku ok. 400 mln zł i jest to ogromny wysiłek inwestycyjny. Drugim znaczącym wydatkiem jest zakup taboru kolejowego. Podpisaliśmy umowę na 22 pociągi, które dostarczy nam bydgoska Pesa. Pierwsze transze na ten cel będziemy realizować już z tego budżetu" - dodał.

Jak powiedział Woźniak, w budżecie przewidziano też m.in. środki na pierwszy etap budowy siedziby urzędu marszałkowskiego i szereg inwestycji w ochronie zdrowia, w tym na rozpoczęcie budowy ośrodka radioterapii w Kaliszu.

Wysokość deficytu w budżecie na 2011 rok krytykowali radni opozycji.

"Trzeba patrzeć na ten budżet z perspektywy roku 2014, który, według prognoz, będzie najtrudniejszy. Uważamy po wielkopolsku, że należy oszczędzać systematycznie, wtedy można oszczędzać mniej i jest to mniej dolegliwe" - powiedział Zbigniew Czerwiński, radny PiS.

"To nie jest, jak mówi zarząd, budżet zrównoważony, jeśli chodzi o wszystkie subregiony. Nasi radni w poszczególnych częściach województwa przeanalizowali wydatki budżetu na różne inwestycje w ich regionach i twierdzą, że są różne dysproporcje" - stwierdził Marek Niedbała, radny SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.