PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2017 rok przyjęty

  • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 14:24
Budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2017 rok przyjęty
Budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2017 rok zakłada dochody na poziomie 616,9 mln zł, a wydatki zaplanowano na 659,2 mln zł (deficyt 42,3 mln zł). (fot. fotolia)

• Głosami radnych PO i PSL sejmik woj. warmińsko-mazurskiego przyjął budżet na 2017 rok. • Przeciwko głosowali radni PiS argumentując, że budżet nie jest rozwojowy i zadłuża region.
Budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2017 rok zakłada dochody na poziomie 616,9 mln zł, a wydatki zaplanowano na 659,2 mln zł (deficyt 42,3 mln zł).

Za jego przyjęciem głosowali radni PSL i PO oraz radny SLD, zaś wszyscy radni PiS głosowali przeciw (w poprzednich latach wstrzymywali się od głosu w tego rodzaju głosowaniach -red).

"To budżet znacząco różniący się od budżetu z poprzedniego roku, gdy trzeba było spłacać zadłużenia. To budżet otwarty na inwestowanie, które w poprzednim ograniczyliśmy po to, by teraz mieć na wkłady własne w projekty unijne" - mówił przedstawiając budżet marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek zapewniał, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano środki niezbędne na zapewnienie wkładów własnych w inwestycjach, które chcą realizować podlegające urzędowi marszałkowskiemu instytucje kultury i szpitale. Zarezerwowano pieniądze m.in. wkład własny w rozbudowę Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, czy inwestycję, która w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym pozwoli na utworzenie centrum urazowego dla dzieci. Radni zabezpieczyli także środki na utrzymanie połączeń kolejowych i lotniczych.

Brzezin podkreślił, że wielkość zatrudnienia w urzędzie marszałkowskim i płace zostają w przyszłym roku takie, jak na koniec 2016 roku.

Przewodniczący klubu radnych PiS Patryk Kozłowski w czasie dyskusji nad budżetem powiedział, że ten klub nie poparł uchwały m.in. z powodu sięgającego 300,8 mln zł zadłużenia, które uznano za nadmierne.

Kozłowski podkreślił także, że radni PiS mają wątpliwości co do wysokości rezerwy celowej w wysokości 24,4 mln zł na ewentualne zwroty środków unijnych z niezrealizowanych inwestycji. "A co będzie, jeśli się okaże, że trzeba tych środków oddać więcej?" - pytał Kozłowski.

Przedstawiciele klubów PO i PSL przyznawali w swoich wystąpieniach, że ich zdaniem "budżet jest rozwojowy" i dlatego go poparli.

Na przyjęcie budżetu zareagował okrzykami: "Wstyd! Nadal nas zadłużacie!" przedstawiciel Ruchu Narodowego, który z ław dla publiczności przyglądał się głosowaniu sejmiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • znów Polska w ruinie , 2016-12-29 08:48:16

    PiS prowadzi kampanię w samorządach całej Polski - tam gdzie nie rządzą- nie zadłużajcie samorządów,a na poziomie kraju, rządu zadłużenie największe w dotychczasowej historii Polski