PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet województwa niższy o 500 mln zł niż w ubiegłym roku

  • PAP    16 stycznia 2015 - 19:02

Sejmik województwa dolnośląskiego uchwalił w piątek budżet na 2015 r. Według uchwały dochody województwa wyniosą ponad 1,2 mld zł i będą niższe o ponad 500 mln zł niż w poprzednim roku. O ponad 600 mln zł będą również niższe niż w 2014 r. wydatki.
Jak powiedziała PAP skarbnik województwa dolnośląskiego Elżbieta Berezowska, wydatki w 2015 r. zaplanowano na kwotę blisko 1,4 mld zł, a deficyt wyniesie 187 mln zł. "To mniejszy o 100 mln zł deficyt niż w poprzednim roku. Zostanie on pokryty z kredytu" - powiedziała Berezowska.

Jak dodała przy konstrukcji tegorocznego budżetu jednym z priorytetów było maksymalne uwzględnienie projektów finansowanych ze środków unijnych. "Udało się zapisać 153 takie projekty z 12 programów unijnych na łączną kwotę ponad 566 mln zł. To projekty, które będą finansowane zarówno jeszcze ze starej perspektywy finansowej, jak i tej nowej na lata 2014-2020" - powiedziała skarbnik.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski przed głosowaniem uchwały budżetowej podkreślał, że budżet Dolnego Śląska jest czwarty pod względem wielkości w kraju, po budżetach Mazowsza, Śląska i Lubelszczyzny. Zdaniem Przybylskiego niższe niż w poprzednim roku dochody wiążą się przede wszystkim z zakończeniem projektów współfinansowanych ze środków unijnych. "Budżety 16 regionów odnotowały z tego względu spadek w dochodach na łączną kwotę ponad 3 mld zł" - tłumaczyły Przybylski.

Jak poskreślają władze województwa mniejsze dochody to również konsekwencja niższych wpływów z podatku CIT płaconego przez KGHM. Niższe wpływy z CIT o około 100 mln zł wiążą się m.in. z płaconym przez miedziową spółkę podatkiem od kopalin.

Berezowska podkreśliła, że tegoroczny budżet województwa nastawiony jest na inwestycje. "47 proc. wydatków ma charakter rozwojowy" - mówiła.

Najwięcej, bo ponad 480 mln zł, w budżecie na 2015 r. zapisano na transport, w tym na inwestycje drogowe. Na rolnictwo i ochronę środowiska samorząd che przeznaczyć ponad 280 mln zł. Ponad 200 mln zł zostanie przeznaczone na wsparcie rozwoju regionalnego. Na kulturę ponad 80 mln zł, podobną kwotę zarezerwowano na naukę i edukację.

Budżet skrytykowali radni PiS. Zdaniem przewodniczącego klubu radnych tej partii w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, to najsłabszy budżet od ośmiu lat. "Mamy dramatyczny spadek pieniędzy, które są w dyspozycji samorządu, a rozdysponowanie wydatków nie oddaje faktycznych potrzeb mieszkańców regionu" - mówił Hreniak.

Za przyjęciem budżetu głosowali radni rządzącej województwem koalicji - PO i PSL. Od głosu wstrzymali się Bezpartyjni Samorządowcy, a przeciw byli radni PiS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.