PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Wrocławia w 2018 r. to niemal 4,5 mld zł

  • PAP/rs    16 listopada 2017 - 14:27
Budżet Wrocławia w 2018 r. to niemal 4,5 mld zł
Niemal 4,5 mld zł wyniesie budżet Wrocławia w 2018 r. Fot. Shutterstock.com

Niemal 4,5 mld zł wyniesie budżet Wrocławia w 2018 r., będzie wyższy od tegorocznego o ponad 200 mln zł – wynika z przedstawionego w czwartek projektu budżetu. Zdaniem skarbnika miasta Marcina Urbana to budżet prorozwojowy.
• Według projektu budżetu na 2018 r. dochody miasta wyniosą ponad 4,25 mld zł, a wydatki 4,48 mld zł.

• - Deficyt - niewiele ponad 200 mln zł - jak na budżet takiego miasta jest niewielki - uważa skarbnik miasta Marcin Urban.

• Inwestycje zaplanowano na kwotę ponad 870 mln zł, to jest ponad 240 mln zł więcej niż w roku bieżącym.

- Deficyt - niewiele ponad 200 mln zł - jak na budżet takiego miasta jest niewielki. Mamy nadzieję, podobnie jak w latach poprzednich, że ten deficyt będzie niższy, ponieważ bardzo mocno przyrastają nam wpływy z podatku PIT. Zaplanowaliśmy, że w 2018 r. wpływy z PIT będą wyższe o 100 mln zł - powiedział Urban.

Skarbnik dodał, że budżet na przyszły rok - w jego opinii - jest budżetem prorozwojowym. - Inwestycje zaplanowaliśmy na kwotę ponad 870 mln zł, to jest ponad 240 mln zł więcej niż w roku bieżącym - powiedział Urban.

Podkreślił też, że miasto spodziewa się większych wpływów ze środków europejskich. Ma to być w przyszłym roku 250 mln zł. - W budżecie inwestycyjnym połowa zadań to zadania współfinansowane ze środków europejskich - mówił.

Wśród kluczowych inwestycji Uraban wymienił m.in. budowę nowych linii tramwajowych: wzdłuż ul. Hubskiej oraz przez Popowice, budowę obwodnicy Leśnicy czy przebudowę ul. Buforowej. Pieniądze zostaną również przekazane na budowę trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór.

Po stronie wydatków najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie zostanie przekazanych na oświatę - 1,13 mld zł. - Przy czym subwencja oświatowa z budżetu państwa to niespełna 579 mln zł, ona nie pokrywa w tej chwili w całości wynagrodzeń dla nauczycieli, nie mówiąc o inwestycjach w szkołach - mówił Urban.

Na transport, w tym komunikację miejską, zostanie przeznaczonych prawie 1 mld zł. Pomoc społeczna pochłonie 675 mln zł, a ochrona środowiska 384 mln zł. Na kulturę w przyszły roku wrocławski magistrat chce wydać 153 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie o 57 mln zł więcej przeznaczonych zostanie na wydatki związane z polityką społeczną. - Doceniając rolę rad osiedli w życiu miasta, o 18 mln zł zwiększyliśmy budżet na Program Inicjatyw Rad Osiedli. W 2018 roku łączna kwota programu wyniesie prawie 21,5 mln zł - powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

O ostatecznym kształcie budżetu zadecydują radni miejscy. Pierwsza sesja poświęcona planowi finansowemu odbędzie się 23 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-11-18 14:49:44

    A jakie jest zadłużenie p. Prezydencie Dutkiewicz? Skąd tylko w tym roku wnioski w BIP-ie o 3 pożyczki na cito na łączną kwotę 380 tys złotych?