PARTNER PORTALU
 • BGK

Budżet wyważony, ale z emocjami

 • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    6 stycznia 2012 - 15:17
Budżet wyważony, ale z emocjami

Budżet Krosna na 2012 rok został przyjęty bez głosów sprzeciwu. „Za” głosowała nawet połowa opozycyjnego klubu PiS.
Nie oznacza to, że temat nie budził emocji. Poważnie rozważano nawet wniosek o odwołanie sesji lub zdjęcie z porządku obrad punktu o Sesji. Duże nakłady inwestycyjne, mały deficyt i konieczność prowadzenia gospodarki w „super oszczędny” sposób – to główne punkty podkreślane w komentarzach.

Wniosek o odwołanie sesji zgłosił radny PiS, Wojciech Kolanko. Stwierdził, że zgodnie ze statutem, rada miasta może odwołać sesje na temat budżetu, jeżeli materiały nie były gotowe na 14 dni przed sesją. Wywołało to gorący spór o to kiedy projekt budżetu był gotowy i przedstawiony radnym.

– Według mnie „materiały na sesję budżetową” to jest komplet, projekt uchwały wraz z poprawkami – mówił radny Kolanko – to jest zbyt poważna sprawa, żeby tak pracować, radni nie mają czasu, żeby omówić te sprawy w Klubach, pozostają chyba tylko godziny nocne – podkreślał.

Tymczasem ostatnie autopoprawki część radnych otrzymała na dzień przed sesją. Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zwrócił uwagę, że w ten sposób można na dzień przed sesją przedstawić w formie autopoprawki zupełnie nowy projekt budżetu. Przewodniczący Rady, Stanisław Słyś (Klub Samorządowy) zaczął dopytywać, czy chodzi tylko o sprawę budżetu, czy o odwołanie całej sesji. Radny Kolanko stwierdził, że jego intencja jest przesuniecie głosowania nad budżetem, ale wg. statutu musi wnioskować w takiej sytuacji o odwołanie całej sesji. Przez chwile pojawił się wniosek o zmianę porządku obrad, jednak Bogumiła Romanowska (również PiS) powtórzyła wniosek o odwołanie sesji.

Z tego powodu ogłoszono przerwę, Kluby udały się na naradę. Sprawa nie była do końca jasna, ostatnie autoporawki radni odebrali na dwa lub jeden dzień przed sesją – Tak nie można pracować nad budżetem – podkreślali niezadowoleni radni PiS.

–. Nie macie merytorycznych argumentów i szukacie pretekstu, że jakiś tryb jest zły, żeby głosować przeciw Państwo z Prawa i Sprawiedliwości zawsze byliście przeciwni budżetom prezydenta Przytockiego. – ripostował przewodniczący Stanisław Słyś.

Po przerwie wyjaśniono charakter autopoprawek, które związane były ze zmiana harmonogramu już realizowanych zadań. Prezydent Piotr Przytocki stwierdził, że budżet powinien zostać uchwalony, bo bez tego niemożliwe będzie funkcjonowanie i wydatkowanie pieniędzy. Wniosek o odwołanie sesji jednak poddano pod głosowanie. „Przeciw” opowiedział się Klub Samorzadowy (11), „Za” Klub PiS (6) , PO wstrzymała się od głosu (4).

Dopiero po tych zawirowaniach radni przystąpili do dalszego obradowania i dyskusji nad budżetem. Komisja Budżetowo – Finansowa Rady Miasta jednomyślnie, 7 głosami za poparła projekt budżetu (w komisji zasiadają także radni opozycjnego Klubu PiS: Bogdan Józefowicz i Janusz Hejnar) – Ambitny, śmiały, rozwojowy – tak budżet miasta określił Tadeusz Alibożek (Klub Samorządowy) Przewodniczący Komisji Budżetowo – Finansowej.

Budżet zaplanowano w oparciu o rządowe prognozy i plany gospodarcze. W przypadku gdyby rok 2012 nie był tak optymistyczny, możliwa jest rezygnacja z części inwestycji.

Budżet przewiduje również dochody ze sprzedaży niektórych należących do miasta nieruchomości. Tymczasem w czasie kryzysowym chętnych na zakup jest niewielu, a ceny spadają. Pytaliśmy w przerwie obrad, o możliwe trudności ze zrealizowaniem tego punktu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Kabanoss, 2012-01-06 23:03:26

  oj tak, emocji to nie brakuje.
 • uzależniony od budżetu, 2012-01-06 21:54:22

  Z ogromnymi EMOCJAMI!!! Nigdy nie był wyważony i nie jest!
 • uzależniony od budżetu, 2012-01-06 21:49:55

  Z ogromnymi EMOCJAMI ! Wcale nie jest wyważony i nigdy nie był !