PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżety JST do zmiany. Trzeba wprowadzić nowe rozdziały

  • AW    12 stycznia 2015 - 10:13
Budżety JST do zmiany. Trzeba wprowadzić nowe rozdziały
fot.fotolia

Samorządy mają czas do końca marca na dostosowanie swoich budżetów do nowych przepisów rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej.
Jak przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. z 23 grudnia 2014 r. poz. 1877).

Ustawa w art. 32 nałożyła na samorządy obowiązek przeznaczenia na zadania związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży środków w wysokości nie niższej niż zostały na te zadania naliczone w części oświatowej subwencji ogólnej, w wyniku podziału tej części subwencji określonego w przepisach wydanych na podstawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Środki na ten cel powinny zostać wyodrębnione w dwóch nowych rozdziałach:

- 80149 - realizacja zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego

- 80150 - realizacja zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych i szkołach zawodowych oraz szkołach artystycznych.

Jednostki samorządu terytorialnego mają 3 miesiące na dostosowanie uchwały budżetowej do nowych przepisów rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej, która wprowadziła powyższe rozdziały.

1 stycznia 2015 r. weszła też w życie część zapisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 30 grudnia 2014 r., poz. 1952).

Jak podkreśla RIO, w rozporządzeniu wprowadzono zmiany dotyczące m.in. rozdziałów, objaśnień oraz w zakresie paragrafów.

Przypomnijmy, do 15 listopada samorządy miały czas na złożenie do RIO projektów budżetowych. 31 grudnia był pierwszym, określonym w ustawie o finansach publicznych, terminem przyjęcia uchwały budżetowej przez organ stanowiący samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Tez samorzadowiec, 2015-01-20 08:46:19

    Do samorządowiec: A ile razy zmienia sie budżety gmin, nie przesadzaj. Po zmianie mam nadzieje, ze pieniadze z subwencji beda prawidlowo wykorzystane, dla ucz na ktorych zwiekszono subwencje (orzeczenia), a nie jak teraz.
  • samorządowiec, 2015-01-13 11:33:17

    Panie Ministrze Finansów - to nie można było wydać wcześniej rozporządzenia w sprawie klasyfikacji wydatków i dochodów, żeby nie trzeba było zmieniać już uchwalonych budżetów? U nas jak zwykle wszystko w ministerstwach szwankuje i jest zawsze w niedoczasie.