PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz będzie mógł przeprowadzić rozwód?

  • PAP    5 listopada 2014 - 12:45
Burmistrz będzie mógł przeprowadzić rozwód?

We Włoszech małżeństwa nieposiadające dzieci ani majątku do podziału będą mogły uzyskać separację, a potem rozwód bez wizyty w sądzie. Całą procedurę będzie można przeprowadzić przed burmistrzem - przewiduje ustawa o postępowaniach cywilnych.
Parlament w Rzymie kończy prace nad pakietem przepisów, uchwalanych w ramach wielkiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Przepisy o uproszczeniu procedury separacji i rozwodu wejdą w życie w czwartek.

Rząd Matteo Renziego otrzymał wotum zaufania Izby Deputowanych, o które poprosił w związku z uchwaleniem pierwszego dekretu reformy. Ma ona usprawnić pracę sądów i je odciążyć. Na rozpatrzenie w całym kraju czeka 5,3 miliona spraw cywilnych. Dużą ich część stanowią rozwody.

We Włoszech rozwód można uzyskać trzy lata po formalnym orzeczeniu separacji. Te przepisy pozostają w mocy. Środowa prasa odnotowuje, że mimo podejmowanych starań nie udało się wprowadzić tzw. szybkiego rozwodu, czyli skrócenia czasu oczekiwania na jego orzeczenie w sytuacji, gdy małżonkowie nie mają nieletnich dzieci.

Czytaj też:  Będzie łatwiej wziąć ślub poza murami urzędu

Największą nowością przepisów - zauważają media - jest to, że w niektórych przypadkach, jeśli małżonkowie chcą rozstać się w zgodzie, będą mogli to uczynić przy biurku burmistrza w miejscu zamieszkania. Usprawnienie to dotyczy małżeństw niemających nieletnich dzieci i majątku do podziału, gotowych rozstać się za porozumieniem stron. W takim przypadku para będzie mogła poinformować o fakcie separacji wyłącznie urzędnika we władzach miasta lub gminy, czyli na przykład burmistrza. Nie będzie przy tym konieczna obecność adwokatów. Po trzech latach od tej chwili małżonkowie pozostający w separacji wrócą do urzędnika, by uzyskać formalne orzeczenie rozwodu, który zostanie potem jeszcze formalnie potwierdzony w obecności burmistrza po 30 dniach. Miesiąc ten uznano w ustawie za konieczny czas na podjęcie definitywnej decyzji o rozstaniu.

Koszty takiego postępowania rozwodowego będą niższe.

W przypadku małżeństw posiadających dzieci porozumienie o separacji można będzie zawrzeć przed adwokatem, następnie jego oceny dokona sąd.

Gazety piszą, że niektórzy adwokaci specjalizujący się w sprawach rozwodowych nie są zadowoleni z umniejszenia roli sędziów. Ich zdaniem obecność sędziego i jego obiektywna opinia powinna zawsze być decydująca.

Z podanych przez prasę danych statystycznych wynika, że każdego roku we Włoszech na separację decyduje się 30 tysięcy bezdzietnych małżeństw. 22 tysiące następnie rozwodzi się po trzech latach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.