PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Bisztynka i jego syn przed sądem za wyłudzenie dotacji

  • PAP    3 czerwca 2011 - 11:33
Burmistrz Bisztynka i jego syn przed sądem za wyłudzenie dotacji

Burmistrz Bisztynka i jego syn stanęli w piątek przed olsztyńskim sądem okręgowym. Syn odpowiada za wyłudzenie 300 tys. zł dotacji dla rolników, ojciec miał mu w tym pomóc.
Zdaniem prokuratury 300 tys. zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oskarżony Paweł W. miał wyłudzić w 2006 roku.

Pieniądze pochodziły z programu wspierania sektora żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich. Aby je otrzymać, Paweł W. musiał przedłożyć w ARMiR dokumenty m.in. dotyczące posiadanego sprzętu rolniczego. Ponieważ nie miał wymaganych maszyn, przedłożył w Agencji sfałszowane faktury, m.in. kupna od ojca ciągnika i kombajnu oraz polisy ubezpieczeniowe tych maszyn i dowody rejestracyjne.

Zdaniem oskarżenia te dokumenty zostały wyłudzone w starostwie w Bartoszycach i firmach ubezpieczeniowych. Oskarżenie uważa, że ojciec pomógł synowi w tym wyłudzeniu.

Ponadto, Jan W. odpowiada za kupno ciągnika, który miał pochodzić „z nielegalnego źródła” (prokuratura nie ustaliła od kogo i kiedy ten ciągnik miał kupić).

Burmistrz Bisztynka nie przyznał się do winy i złożył przed sądem bardzo obszerne wyjaśnienia. Zeznał, że ciągnik sprowadził z Holandii przy pomocy pośredników handlu tego typu sprzętem, dostał od nich fakturę. Jan W. przyznał, że ciągnika nie rejestrował, bo pole ma wokół domu „i nie ma potrzeby do jeżdżenia po drogach publicznych”.

Dodał, że szybko okazało się, iż holenderski ciągnik jest dla jego gospodarstwa zbyt słaby, dlatego postanowił odsprzedać go synowi, który prowadził odrębne gospodarstwo.

„Gdybym wiedział, że ciągnik pochodził z nielegalnego źródła, nie odsprzedałbym go nikomu, a tym bardziej synowi” – zapewniał Jan W. Dodał, że dowód rejestracyjny „został nie wyłudzony, a prawnie wydany”, to samo mówił o uzyskaniu polis.

Paweł W. także nie przyznał się do winy. Zapewniał sąd, że zawsze marzył o byciu rolnikiem, a ziemię uprawiał od 18. roku życia. Powiedział, że gdy ojciec powiedział mu o zamiarze sprzedania swoich maszyn, to się ucieszył, ponieważ „kupował od najbardziej zaufanej osoby, o której wiedział, że go nie oszuka”.

Przyznał, że na kupno maszyn przeznaczył dotację, którą jako młody rolnik dostał od ARMiR.

„Był to mój pierwszy i zarazem ostatni projekt o dofinansowanie” – mówił sądowi. Podkreślał, że pracownicy Agencji sprawdzali jego wniosek pod względem formalnym i nie zgłosili mu żadnych uwag ani zastrzeżeń.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została w sprawie oskarżycielem posiłkowym, ale jej przedstawiciel nie przyszedł w piątek do sądu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rozwaga, 2011-06-06 16:43:02

    a komu burmistrz miał pomóc- to oczywiste że synowi